Specjalna notatka
„National Review” ujawnił notatkę z 5 lutego, w której sekretarz stanu USA Antony Blinken podkreślił, że płeć jest konstruktem społecznym i że tożsamość płciowa danej osoby „może, ale nie musi, odpowiadać płci przypisanej przy urodzeniu”. Blinken proponuje pracownikom Departamentu Stanu, by w miarę możliwości używali „języka neutralnego pod względem płci”, by „okazać szacunek i uniknąć nieporozumień”. Serwis nadmienił również, że wpływowy amerykański polityk zwrócił uwagę na to, by pracownicy podali swoje ulubione zaimki w e-mailach i podczas przedstawiania się na spotkaniach.
Nie powinno się mówić „panie i panowie”
Sekretarz stanu uważa, że określanie płci na podstawie imienia lub wyglądu tej osoby może stanowić „szkodliwy, wykluczający sygnał” i „może być problematyczne”. Wezwał pracowników Departamentu Stanu, by unikali następujących terminów: panie i panowie, matka/ojciec, syn/córka i mąż/żona. Mają posługiwać się neutralnymi określeniami: wszystkich, was wszystkich, rodzic, dziecko, współmałżonek lub partner. Blinken stwierdził wręcz: „Podczas rozmowy unikaj używania zwrotów typu odważni «mężczyźni i kobiety na pierwszej linii frontu». Apeluje o precyzję, np. «odważni ratownicy», «odważni żołnierze» czy «odważni agenci DS»”.
Hipokryzja?
Co ciekawe, chociaż Blinken proponuje tak radykalne zmiany w języku, amerykańskie media wytknęły mu, że bywało już i tak, że sam się do nich nie stosował. Przed rokiem we wpisie z okazji Dni Weterana napisał: „Jesteśmy zjednoczeni w oddawaniu czci odważnym mężczyznom i kobietom, którzy służyli naszemu krajowi”.