R E K L A M A
R E K L A M A

Niemcy zalane przez intensywne deszcze. Zmiany klimatu zbierają żniwo

Podczas świąt Bożego Narodzenia obszary we wschodniej, środkowej i północnej części Niemiec doświadczyły intensywnych opadów deszczu, prowadząc do powodzi. Dolna Saksonia była najbardziej dotkniętym regionem, zwłaszcza nad rzekami Aller, Leine i Oker. Według informacji przekazanych przez lokalne władze, woda powodziowa nadal stanowi zagrożenie.

Źródło: YouTube / WetterOnline

W niedzielę kanclerz niemiecki Olaf Scholz odwiedził zalane obszary Dolnej Saksonii, rozpoczynając swoją wizytę przelotem śmigłowcem nad zalanym miastem Verden w towarzystwie premiera kraju związkowego, Stephana Veila.

„Pogoda i przyroda stawiają przed nami wyzwania” – powiedział Scholz w sylwestra w Verden. „Dlatego ważne jest, abyśmy trzymali się razem”.

Scholz podkreślił, że walka z powodziami wymaga współpracy różnych instytucji państwowych, takich jak policja, straż pożarna, siły zbrojne i ochotnicy. Wziął udział w odprawie na wiadukcie nad dotkniętymi obszarami w północnej Dolnej Saksonii, szczególnie w Verden nad rzeką Aller, aby omówić aktualną sytuację.

Przygotowania do ewakuacji

W mieście Oldenburg władze przygotowują się do ewakuacji obszarów Sandkrugerstrasse i Achterdiek z powodu ryzyka przedostania się wód powodziowych przez lokalne wały. Przygotowania obejmują wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Oldenburgiem do co najmniej 3 stycznia, aby ułatwić operacje lotnicze i rozpoznawcze. W styczniu planuje się również budowę mobilnego systemu wałów w rejonie Sandkrugerstrasse w celu zminimalizowania ryzyka powodzi w przypadku ewentualnego naruszenia wałów na rzece Huntedeich.

31 grudnia niemiecka służba pogodowa wydała pomarańczowe ostrzeżenie (przedostatni poziom w czterostopniowej skali) przed ciągłymi opadami deszczu, obowiązującymi w Oldenburgu od 1 stycznia  do 3 stycznia. 

Prognozowane opady deszczu w nadchodzących dniach zwiększają ryzyko powodzi i uszkodzeń wałów w Oldenburgu i okolicach, zwłaszcza w obszarach nisko położonych w pobliżu cieków wodnych. Istnieje również możliwość powodzi miejskich w obszarach o rozwiniętej zabudowie, gdzie systemy kanalizacji deszczowej mogą być przeciążone. W razie znacznych powodzi lub uszkodzeń infrastruktury publicznej może dojść do zakłóceń w dostawach energii elektrycznej, wody i usług telekomunikacyjnych. Władze są gotowe podjąć działania, takie jak ewakuacja, w celu ochrony mieszkańców narażonych obszarów.

Powodzie a zmiany klimatu

Zmiany klimatyczne zwiększają ryzyko wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych. Nieprzychylne prognozy wskazują m.in. na zwiększenie opadów w wielu obszarach. Wzmożone deszcze trwające dłuższy czas zazwyczaj prowadzą do powodzi rzecznych. Natomiast krótkotrwałe, intensywne oberwania chmury mogą spowodować powodzie opadowe, gdzie ekstremalne opady deszczu zalewają teren bez konieczności wylewu zbiorników wodnych.

Powodzie rzeczne stanowią dość powszechną klęskę żywiołową w Europie. W ciągu ostatnich trzydziestu lat tego typu sytuacje, razem z towarzyszącymi im burzami, spowodowały śmierć wielu osób, przyniosły dotkliwe szkody dla milionów ludzi oraz ogromne straty gospodarcze.

2024-01-03

Anna Jadowska-Szreder