R E K L A M A
R E K L A M A

Muzułmanka zjadła wieprzowinę. Dostała 2 lata więzienia

Linę Mukherjee, popularną twórczynię z Indonezji działającą na TikToku, skazano na dwa lata pozbawienia wolności za filmik, w którym recytuje fragment modlitwy muzułmańskiej przed spożyciem mięsa wieprzowego. Sąd uznał ją za winną “podżegania do nienawiści” przeciwko jednostkom i grupom wyznaniowym.

Źródło: Serambinews /YouTube

Lina Mukherjee identyfikuje się jako muzułmanka. Koran kategorycznie zakazuje spożywania niektórych rodzajów pokarmów. Są to: wieprzowina i produkty pochodne (np. żelatyna), mięso zwierząt pociągowych i domowych, a także drapieżnych i zabitych w skutek uduszenia lub uderzenia. Większość osób zdaje sobie sprawę z zakazu spożywania szczególnie pierwszego z wymienionych mięs w tej religii. Jak się okazuje, ciekawość Liny przeważyła nad wierzeniami.

Wieprzowina po modlitwie

Influencerka lifestylowa, z ponad dwoma milionami obserwujących na TikToku, w marcu zamieściła wideo, w którym wypowiada „Bismillah” przed zjedzeniem zapiekanej wieprzowej skórki. Jest to arabskie wyrażenie oznaczające „w imię Boga miłosiernego litościwego” i rozpoczyna ono prawie każdy rozdział Koranu. Filmik powstał w czasie podróżowała po indonezyjskiej wyspie Bali, którą w przeciwieństwie do reszty kraju, zamieszkują w większości hindusi. Kobieta tłumaczyła się, że wieprzowiny próbuje z ciekawości.

Wideo zebrało ponad milion odsłon, jednak nie spotkało się z pozytywnym odbiorem. Jeden z obserwatorów doniósł na policję, że tiktokerka „świadomie zjadła skórkę wieprzową jako muzułmanka”. Dwa miesiące później Lina została oficjalnie oskarżona o propagowanie treści nienawistnych. Twierdzono, że jej działania były motywowane wrogością na tle etnicznym, religijnym i rasowym.

Niesprawiedliwy wyrok?

Indonezyjski sąd skazał Linę na 2 lata pozbawienia wolności. Dodatkowo kobieta otrzymała grzywnę w wysokości 16 245 dolarów. Jeśli nie zapłaci, jej wyrok zostanie przedłużony o 3 miesiące. Reakcje na wymierzoną karę w azjatyckich mediach społecznościowych są różne. Wielu ludzi pochwala decyzję sądu, a czyn Liny Mukherjee określa jako bluźnierstwo. Inni krytykują, że decyzja sądu była zbyt surowa i zwracając uwagę, że wyroki w sprawach korupcyjnych są często znacznie łagodniejsze. Ponadto organizacje prawne i aktywiści w Indonezji od dawna wyrażają krytykę wobec przepisów dotyczących „religijnego bluźnierstwa”. Mają być one często wykorzystywane przeciwko mniejszościom wyznaniowym.

Od XV wieku religia Indonezji zdominowana jest przez islam. Według spisu ludności z 2018 roku, 86,7% Indonezyjczyków to muzułmanie. Konstytucja Indonezji gwarantuje wolność wyznania, jednak rząd uznaje tylko sześć religii: islam, protestantyzm, katolicyzm, hinduizm, buddyzm i konfucjanizm. Ustawa indonezyjska wymaga, aby każdy obywatel Indonezji posiadał dokument tożsamości, w którym przypisuje mu się któreś z tych wyznań.

2023-09-21

Anna Jadowska-Szreder na podst. bbc.com