Lina Mukherjee identyfikuje się jako muzułmanka. Koran kategorycznie zakazuje spożywania niektórych rodzajów pokarmów. Są to: wieprzowina i produkty pochodne (np. żelatyna), mięso zwierząt pociągowych i domowych, a także drapieżnych i zabitych w skutek uduszenia lub uderzenia. Większość osób zdaje sobie sprawę z zakazu spożywania szczególnie pierwszego z wymienionych mięs w tej religii. Jak się okazuje, ciekawość Liny przeważyła nad wierzeniami.
Wieprzowina po modlitwie
Influencerka lifestylowa, z ponad dwoma milionami obserwujących na TikToku, w marcu zamieściła wideo, w którym wypowiada „Bismillah” przed zjedzeniem zapiekanej wieprzowej skórki. Jest to arabskie wyrażenie oznaczające „w imię Boga miłosiernego litościwego” i rozpoczyna ono prawie każdy rozdział Koranu. Filmik powstał w czasie podróżowała po indonezyjskiej wyspie Bali, którą w przeciwieństwie do reszty kraju, zamieszkują w większości hindusi. Kobieta tłumaczyła się, że wieprzowiny próbuje z ciekawości.
Ada Indonesia guys … 🥲
Lina Mukherjee pic.twitter.com/JNNuUltAZF
— 🌸 Bebeb Bubu 🌸 (@NyaiiBubu) September 21, 2023
Wideo zebrało ponad milion odsłon, jednak nie spotkało się z pozytywnym odbiorem. Jeden z obserwatorów doniósł na policję, że tiktokerka „świadomie zjadła skórkę wieprzową jako muzułmanka”. Dwa miesiące później Lina została oficjalnie oskarżona o propagowanie treści nienawistnych. Twierdzono, że jej działania były motywowane wrogością na tle etnicznym, religijnym i rasowym.
Niesprawiedliwy wyrok?
Indonezyjski sąd skazał Linę na 2 lata pozbawienia wolności. Dodatkowo kobieta otrzymała grzywnę w wysokości 16 245 dolarów. Jeśli nie zapłaci, jej wyrok zostanie przedłużony o 3 miesiące. Reakcje na wymierzoną karę w azjatyckich mediach społecznościowych są różne. Wielu ludzi pochwala decyzję sądu, a czyn Liny Mukherjee określa jako bluźnierstwo. Inni krytykują, że decyzja sądu była zbyt surowa i zwracając uwagę, że wyroki w sprawach korupcyjnych są często znacznie łagodniejsze. Ponadto organizacje prawne i aktywiści w Indonezji od dawna wyrażają krytykę wobec przepisów dotyczących „religijnego bluźnierstwa”. Mają być one często wykorzystywane przeciwko mniejszościom wyznaniowym.
Indonesian Tiktok star Lina Mukherjee, who was reported to police in Palembang for blasphemy against Islam, after her video of eating pork went viral, is now facing prosecutors demanding a two-year prison term https://t.co/5t8yZzSqok pic.twitter.com/j5bC8CA3o4
— Andreas Harsono (@andreasharsono) September 18, 2023
Od XV wieku religia Indonezji zdominowana jest przez islam. Według spisu ludności z 2018 roku, 86,7% Indonezyjczyków to muzułmanie. Konstytucja Indonezji gwarantuje wolność wyznania, jednak rząd uznaje tylko sześć religii: islam, protestantyzm, katolicyzm, hinduizm, buddyzm i konfucjanizm. Ustawa indonezyjska wymaga, aby każdy obywatel Indonezji posiadał dokument tożsamości, w którym przypisuje mu się któreś z tych wyznań.