Lalka inspiruje młode indiańskie kobiety

Wilma Mankiller zapisała się w historii złotymi zgłoskami jako pierwsza kobieta stojąca na czele Czirokezów, jeden z przywódców USA przyznał jej Prezydencki Medal Wolności. Co więcej, wybito monetę z jej wizerunkiem. O tej nieżyjącej już indiańskiej bohaterce bynajmniej się nie zapomina. Hitem jest lalka Barbie zaprojektowana na jej cześć.

Lalka Wilma Mankiller (fot. YouTube ABC 7)

Życiorys Wilmy Mankiller 

Wilma Mankiller urodziła się w Tahlequah w Oklahomie w 1945 r., ale dzieciństwo spędziła w Kalifornii. Z ustaleń Narodowego Muzeum Historii Kobiet wynika, że przez wiele lat działała na rzecz społeczności tubylczych w tym stanie, natomiast w 1977 r. wróciła do domu w Oklahomie, tam czyniła starania o lepszy dostęp do wody i mieszkań. W 1985 roku Wilma Mankiller została główną przywódczynią Narodu Czirokezów – sprawowała władzę przez dekadę.

Akcja „Inspirujące kobiety”

Gdy firma zabawkowa Mattel zdecydowała się przed miesiącem zaprezentować nową lalkę Wilma Mankiller Barbie, błyskawicznie zrobiło się o niej głośno. Lalka powstała w ramach inicjatywy „Inspirujące kobiety”, która pozwoli rozsławić niegdysiejszą aktywność Wilmy na rzecz rdzennych mieszkańców i praw kobiet.

Obywatele Cherokee są w euforii w związku z tą premierą — lalka znakomicie sprzedaj się w Internecie. Ba, organizacja Cherokee Nation wskazuje na zaległości w zamówieniach, które wynikają z nadspodziewanie wysokiego popytu.

Mistrzyni Narodu Cherokee

Wilma Mankiller jest mistrzynią Narodu Cherokee, Kraju Indian, a nawet mojej własnej córki. Stanowi wzór przywództwa, kultury i równości, dlatego wspieramy firmę Mattel, dziękując upamiętnienie jej w serii Barbie Inspiring Women”– stwierdził dyrektor naczelny Cherokee Nation, Chuck Hoskin Jr. w oświadczeniu z 7 listopada

Portret z 2005 roku jako inspiracja

Okazuje się, że portret z 2005 roku zainspirował pomysłodawców, a owo źródło inspiracji jest teraz w Bibliotece Kongresu. Mowa o zdjęciu wykonanym przez męża indiańskiej bohaterki – Charliego Soapa Mankiller. Kobieta jest ubrana w czarną sukienkę w kolorowe paski i ma tkany kosz.

Firma Mattel zadbała o to, by robiąc lalkę upamiętniającą Mankiller, nie zabrakło detali. A zatem kobieta-lalka również trzyma kosz i ma na sobie turkusową sukienkę z paskami reprezentującymi cztery kierunki: północ, południe, wschód i zachód.

Zastrzeżenia

Mimo że lalka wzbudziła duży entuzjazm w indiańskim środowisku, Julie Reed, profesor nadzwyczajna specjalizująca się w dziejach rdzennych Amerykanów i Ameryki na Uniwersytecie Stanowym Penn i przedstawicielka Czirokezów, ma pewne zastrzeżenia.

Uczona uważa, że kosz, jaki nosi lalka, nie oddaje tradycyjnego wzoru czirokeskiego. A uznała to za istotne, ponieważ Czirokezi słynęli z wyplatania koszy. Reed jest zdania, że firma Mattel  nie wykorzystała okazji, by podjąć współpracę z lokalnymi producentami koszy. Ponadto nadmieniła, co mogłoby być lepsze dla lalki: „Aby lalka miała więcej cech charakterystycznych dla Mankiller, takich jak jej oryginalna biżuteria, którą dostawała w prezencie od rzemieślników z lokalnej społeczności. Były to przede wszystkim naszyjniki z glinianych koralików” (tł: deon24.com).

Współpraca z rodziną Wilmy

Rzecznik Mattela przyznał, że projekt mógł zostać zrealizowany w wyniku współpracy z firmą Mankiller Estate, którą prowadzą mąż Wilmy, Charlie Soap i jej przyjaciółka Kristina Kiehl. Cherokee Nation nie nawiązało natomiast współpracy z firmą Mattel nad lalką, przy czym plemię i tak docenia ten rodzaj uznania dla indiańskiej bohaterki. Firma Mattel wzbudziła pewien sceptycyzm tym, że w fazie projektowania nie uczestniczyła jedyna żyjąca córka Mankiller, Felicji Olayi.

2023-12-06

Bartłomiej Najtkowski