Zgodnie z tradycją pierwszy zestaw przeznaczony jest dla króla. Były to umieszczone w małym albumie banknoty o wszystkich nominałach: 5, 10, 20 i 50 funtów. Każdy opatrzony jest numerem seryjnym 01 000001. Na awersie znajduje się duży wizerunek monarchy, sporządzony na podstawie zdjęcia z 2013 roku. Podobiznę Karola umieszczono także na owalnym przezroczystym okienku bezpieczeństwa po obu stronach polimerowych banknotów. W przeciwieństwie do emisji z czasów Elżbiety II, jej syn i następca nie nosi korony. Rewers nie został poddany zmianom – nadal można zobaczyć (w rosnącej kolejności) wizerunki Winstona Churchilla, Jane Austen, JMW Turnera i Alana Turinga.
To szczególny moment
Na początku lutego poinformowano, że 75-letni Karol zmaga się z chorobą nowotworową. Zgodnie z zaleceniem lekarzy zazwyczaj nie bierze udziału w wydarzeniach publicznych, przyjmuje jednak różne osoby w swojej rezydencji. – Dzień dobry, gubernatorze. Przepraszam, że to się trochę spóźniło. Mam nadzieję, że nie za bardzo – powiedział monarcha. – Wcale nie. Wciąż jesteśmy przed puszczeniem ich w obieg – odrzekł szef Banku Anglii i poinformował: – To naprawdę ważny moment, ponieważ nigdy wcześniej nie zmienialiśmy wizerunku suwerena na banknotach, jako że Królowa była pierwszym suwerenem, której wizerunek pojawiał się na banknotach. – To właśnie jest tak zaskakujące. Można by pomyśleć, że to przeszłość – stwierdził Karol. Jak wiadomo, oblicza władców Anglii pojawiały się na ich monetach od czasów wczesnego średniowiecza, ale to portret Elżbiety II po raz pierwszy znalazł się na banknocie (jednofuntowym, w 1960 roku).
Karolowi się spodobały
Syn królowej obejrzał banknoty i pochwalił skomplikowane funkcje zapobiegające fałszerstwom, mówiąc: – Wiele wysiłku włożono w kwestie bezpieczeństwa. Muszę przyznać, że są bardzo dobrze zaprojektowane. Karolowi spodobała się podobizna Churchilla na pięciofuntówce, chwalił też banknoty 20- i 50-funtowe: „Są bardzo eleganckie”.
Brytyjczycy mogą oglądać nowe środki płatnicze od 28 lutego na wystawie „Przyszłość pieniądza” w małym muzeum Banku Anglii, do którego wstęp jest bezpłatny. Polimerowe funty z podobizną Karola III zostaną wprowadzone do obiegu 5 czerwca 2024 roku, jednak zapewne upłynie kilka miesięcy, zanim trafią do rąk większości obywateli. Banknoty Elżbiety II pozostaną bowiem środkiem płatniczym, dopóki nie ulegną zużyciu lub uszkodzeniu; te z wizerunkiem Karola będą emitowane stopniowo. Bank Anglii podjął taką decyzję zgodnie z życzeniem dworu królewskiego.
W grudniu 2022 roku do obiegu weszły miliony monet o nominale 50 pensów z wizerunkiem nowego monarchy. W marcu 2023 roku poczta udostępniła pierwsze znaczki z portretem króla. Od lipca tegoż roku w Wielkiej Brytanii wydawane są paszporty w imieniu Jego Wysokości. W styczniu 2024 publiczne budynki, np. sądy i ratusze, otrzymały oficjalną fotografię suwerena, wykonaną na zamku Windsor.