Choć pod względem technologicznym roboty mogły imponować, to nie zdołały prześcignąć ludzi. W wyścigu wzięły udział zespoły kilku firm i uniwersytetów. Był to pokaz postępów Chin w dziedzinie technologii humanoidalnej. Szef zwycięskiej drużyny stwierdził, że ich robot – choć w tym konkretnym wyścigu pokonany przez ludzi – dorównuje podobnym modelom z Zachodu. Roboty rywalizowały z 12 tysiącami ludzi, biegnąc przez południowo-wschodnią dzielnicę Pekinu, Yizhuang, gdzie znajduje się wiele firm technologicznych. Po starcie z parku pokonały wzniesienie i krętą trasę o długości 21 km. W trakcie wyścigu ludzie uzupełniali zapasy wody, a roboty wymieniały baterie. Firmy wymieniały też swe androidy na inne egzemplarze, ale wiązało się to z 10-minutową karą.
Pierwszy robot na mecie, Tiangong Ultra, dzieło Beijing Humanoid Robot Innovation Center, pokonał trasę w 2 godziny i 40 minut. To prawie 2 godziny dłużej niż rekord świata wynoszący 56 minut 42 sekundy, należący do ugandyjskiego biegacza Jacoba Kiplimo. W sobotę zwycięzca wśród ludzi ukończył bieg w czasie 1 godziny i 2 minut. Tang Jian, dyrektor ds. technologii w centrum innowacji robotyki, powiedział, że wydajność Tiangong Ultra to zasługa długich nóg i algorytmów, pozwalających robotowi naśladować bieg ludzi. Podczas wyścigu 1,8-metrowy robot napotkał kilka wyzwań, w tym wielokrotną wymianę baterii. Potrzebował też pomocnika, który biegł obok, asekurując go, na wypadek, gdyby się przewrócił. Większość robotów wymagała tego rodzaju wsparcia – niektóre biegły na smyczy lub były prowadzone za pomocą pilota.
Roboty chińskich producentów, jak DroidVPN i Noetix Robotics, miały różne kształty i rozmiary. Jedna z firm chwaliła się, że jej robot wygląda jak człowiek – ma kobiece kształty, potrafi mrugać i się uśmiechać. Kilka robotów miało buty do biegania, jeden – rękawice bokserskie, inny – czerwoną opaskę z napisem „Z pewnością wygramy” po chińsku. Niektóre roboty miały problemy od początku, jeden padł na linii startu i leżał kilka minut, zanim wstał i wystartował. Inny uderzył w barierkę po kilku metrach. W dokumencie politycznym z 2023 roku chińskie ministerstwo przemysłu i technologii informacyjnych określiło przemysł robotów humanoidalnych jako „nową granicę w konkurencji technologicznej”, wyznaczając na rok 2025 cele dotyczące masowej produkcji i bezpiecznych łańcuchów dostaw dla głównych komponentów maszyn.