Operacja w Ankarze objęła 24 osoby z więzień w siedmiu krajach, w tym w Polsce, oraz dwoje dzieci. Tureckie władze poinformowały, że dziesięć osób, w tym dwie nieletnie, przeniesiono do Rosji, 13 do Niemiec, a trzy do USA. Wymiana objęła osoby z więzień w USA, Niemczech, Polsce, Słowenii, Norwegii, Rosji i Białorusi.
Agencja Anatolia, powołując się na źródła wywiadowcze, poinformowała, że uczestnicy wymiany zostali przetransportowani do stolicy Turcji na pokładzie siedmiu samolotów. Wieczorem agencja AFP powiadomiła o zakończeniu operacji, a według niezależnego rosyjskiego serwisu Meduza co najmniej troje uwolnionych rosyjskich więźniów politycznych wyleciało z Ankary do Kolonii w Niemczech.
Putin ciepło powitał zabójcę
Władimir Putin udał się w czwartek w nocy na lotnisko Wnukowo, aby osobiście przywitać przybyłych do Rosji szpiegów i agentów uwolnionych w ramach wymiany więźniów. Witając przybyłych, dyktator dziękował im za wierność ojczyźnie, która ani na minutę o nich nie zapomniała. Informuje o tym portal Meduza, odnotowując szczególnie ciepłe powitanie przez Putina Wadima Krasikowa, który w 2019 roku w centrum Berlina dokonał na zlecenie Moskwy zabójstwa czeczeńsko-gruzińskiego dowódcy polowego. W Niemczech Krasikow został skazany na dożywocie.
Na liście więźniów znalazł się także Paweł Rubcow (Pablo Gonzalez), zatrzymany w Przemyślu w lutym 2022 roku pod zarzutem współpracy z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU.
Według mediów do Rosji wrócili także Artiom i Anna Dulcew z dziećmi, Michaił Mikuszyn, Roman Seleznew, Władysław Kliuszin i Wadim Konoszczenok.
Przede wszystkim gratuluję wszystkim powrotu do ojczyzny. Teraz chcę zwrócić się do tych, którzy pełnią służbę wojskową. Chcę wam podziękować za wierność przysiędze, obowiązkom i ojczyźnie, która ani na minutę o was nie zapomniała. Wszyscy będziecie nominowani do nagród państwowych. Spotkamy się ponownie i porozmawiamy o waszej przyszłości, ale teraz chcę wam tylko pogratulować — mówił Putin.
Poruszające spotkanie w Niemczech
W czwartek po godzinie 22 na lotnisku Kolonia-Bonn wylądował samolot z uwolnionymi więźniami. Na miejscu czekał kanclerz Niemiec Olaf Scholz. W zamian za uwolnienie Wadima Krasikowa przez Niemcy, Rosja i Białoruś zgodziły się przekazać państwom zachodnim jeńców, w tym amerykańskiego dziennikarza, kilku rosyjskich opozycjonistów i pięciu obywateli Niemiec.
Wymiana była dobrą decyzją, jeśli ktokolwiek miał wątpliwości, straci je po rozmowie z tymi ludźmi – powiedział Scholz, podkreślając, że spotkanie z byłymi więźniami było poruszające.