R E K L A M A
R E K L A M A

Elon Musk się wycofuje. „Nie zrobi niczego bez naszej zgody”

Elon Musk zobowiązał się unikać sytuacji, które mogłyby prowadzić do konfliktu interesów między jego działalnością biznesową a pracą w Departamencie Wydajności Państwa (DOGE). Głos w sprawie zabrała rzeczniczka Białego Domu, Karoline Leavitt.

Źródło: Pixabay, Wikimedia

Prezydent został już zapytany i odpowiedział na to pytanie w tym tygodniu. Powiedział, że jeśli Elon Musk napotka konflikt interesów w związku z kontraktami i finansowaniem, które nadzoruje DOGE, to Elon zwolni się z tych kontraktów – powiedziała Leavitt .

Specjalny pracownik rządowy

Jak przypomina magazyn Forbes, Musk będzie pełnił funkcję nieopłacanego specjalnego pracownika rządowego pod przewodnictwem prezydenta Donalda Trumpa, mając mniej ograniczeń niż etatowi urzędnicy.

Specjalnym pracownikiem rządowym jest każda osoba pracująca lub spodziewająca się pracować dla rządu federalnego przez okres do 130 dni, zgodnie z wytycznymi Departamentu Sprawiedliwości. Funkcja ta podlega większości zasad i wytycznych, które mają zastosowanie do pracowników pełnoetatowych. Ponieważ jest to rola tymczasowa jest „mniej restrykcyjna”, w tym zawiera mniej ograniczeń dotyczących konfliktów interesów – wyjaśnia magazyn.

Nie wiadomo, czy Musk, którego SpaceX ma rządowe kontrakty warte miliardy dolarów, narusza federalne normy etyczne. Agencja USA ds. Rozwoju Międzynarodowego, którą krytykował i wzywał do likwidacji, posiada dwa aktywne kontrakty z jego firmą Starlink, choć środki z tych umów zostały już wykorzystane.

Na początku tygodnia Trump stwierdził, że Musk ma uprawnienia jedynie do pozbywania się ludzi, których uważa za niewłaściwych, oraz usuwania określonych grup i liczb. Elon nie może i nie zrobi niczego bez naszej zgody – podkreślił prezydent USA.

Czym jest DOGE?

O powołaniu Departamentu Wydajności Państwa mówiło się już podczas kampanii wyborczej. Trump zapowiadał wtedy, że na jego czele stanie Elon Musk. W listopadzie Musk pisał, że DOGE stworzy ranking najbardziej absurdalnych wydatków z podatków i zapewniał, że jego działania pozwolą zaoszczędzić rządowi USA 2 biliony dolarów.

Według Białego Domu departament będzie działać w ramach Biura Wykonawczego Prezydenta przez 18 miesięcy, jednak nie otrzyma uprawnień do wdrażania cięć budżetowych ani innych oszczędności.

Skrótowa nazwa tego departamentu – Department of Government Efficiency (DOGE) – nawiązuje do popularnego internetowego mema z psem rasy shiba inu oraz kryptowaluty o tej samej nazwie. W USA mem ten jest znany jako doge, a w Polsce jako pieseł.

2025-02-06

Opr. AJS na podst. Reuters, Forbes, PAP, Yahoo, TVN24