R E K L A M A
R E K L A M A

Apokalipsa. Obraz końca świata w dobie sekularyzacji

Wojna! Na obrazie o tym tytule kobieta z szeroko otwartymi ustami, z uniesionym mieczem w jednej ręce i dymiącą pochodnią w drugiej, galopuje na czarnym koniu przez polanę usłaną ludzkimi ciałami.

Fot. Pixabay

Ciała są bez broni i uniformów, nagie, z domieszką czerni i czerwieni. Ten obraz Henriego Rousseau, reprodukowany z napisem „Apokalipsa wczoraj i jutro” promuje paryską wystawę o tymże tytule, eksponowaną w Bibliotece Narodowej Francji (do 8 czerwca).

Od dwóch tysięcy lat Apokalipsa jest jedną z największych symbolicznych opowieści. Proroctwo końca świata. Przepowiednia wydarzeń w czasach ostatecznych. I choć jest przesłaniem groźnym, objawiającym groźbę licznych plag, to w biblijnym ujęciu jest też przekazem pocieszenia, pragnienia sprawiedliwości, naprawienia zła, jeśli nie teraz, to w przyszłości. To opis zmagań duchowych, walki dobra i zła. Opisuje koniec świata, aby lepiej nakreślić kontury nowego porządku, który po nim nastąpi, porządku „Królestwa Bożego”. To opowieść o próbie i nadziei, zaproszenie do „pamiętania o przyszłości”.

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies




2025-05-02

Leszek Turkiewicz