Jak podaje agencja Reuters, nowe australijskie prawo zmusza gigantów technologicznych, takich jak Meta, czyli właściciela Facebooka i Instagrama, oraz TikTok, do uniemożliwienia nieletnim logowania się na ich platformy. W przeciwnym razie grożą im kary finansowe do 32 milionów dolarów. Pierwsze próby egzekwowania tych przepisów rozpoczną się w styczniu 2025 roku, jednak sam zakaz wejdzie w życie za 12 miesięcy.
Zdaniem premiera Anthony’ego Albanese istnieje związek przyczynowo-skutkowy między rozwojem mediów społecznościowych a szkodami dla zdrowia psychicznego młodych Australijczyków – pisze The Guardian. Kroki te są podejmowane w odpowiedzi na rosnące obawy dotyczące wpływu mediów społecznościowych na rozwój młodych ludzi.
Ustawę poprzedziło parlamentarne śledztwo, prowadzone przez cały 2024 rok, w ramach którego rodzice dzieci, które dokonały samookaleczenia w wyniku przemocy online, składali swoje zeznania.
Francja i niektóre stany USA wprowadziły przepisy ograniczające dostęp nieletnich do mediów społecznościowych bez zgody rodziców, ale australijski zakaz jest bezwzględny. Na Florydzie obowiązuje całkowity zakaz dostępu do mediów społecznościowych dla osób poniżej 14. roku życia, jednak jest on obecnie kwestionowany w sądzie na podstawie praw do wolności słowa.
Ustawa nie precyzuje szczegółów dotyczących jej realizacji. Wiadomo jednak, że firmy będą zobowiązane do podjęcia działań umożliwiających skuteczną weryfikację wieku użytkowników. Szczegóły tego procesu mają zostać ujawnione w połowie 2025 roku.
Tech-giganci w szoku
Zakaz może jednak nadwyrężyć stosunki Australii z jej kluczowym sojusznikiem, Stanami Zjednoczonymi. Chodzi o rosnącą pozycję Elona Muska, szefa serwisu X, który w jednym z postów z tego miesiąca stwierdził, że australijski zakaz wydaje się być furtką do kontrolowania dostępu do internetu dla wszystkich Australijczyków.
Rzecznik Meta oświadczył, że właściciel Facebooka przestrzega australijskiego prawa, ale zaniepokoił się procesem, który przyspieszył wprowadzenie ustawodawstwa, nie biorąc pod uwagę należycie dowodów na to, co branża już robi, aby zapewnić doświadczenia odpowiednie do wieku, oraz głosy młodych ludzi.
Wpływ mediów na młodzież
W 2023 roku Amnesty International zebrało wypowiedzi 550 dzieci i młodych ludzi w wieku od 13 do 24 lat z 45 krajów, aby przyjrzeć się ich relacjom z mediami społecznościowymi. Z przeprowadzonych badań wynika, że aż 59% ankietowanych spędza średnio więcej niż dwie godziny dziennie w serwisach społecznościowych. Większość z nich docenia media społecznościowe za różnorodność i dostępność treści. Respondenci wskazali jednak na dwa poważne zagrożenia: media społecznościowe często zawierają szkodliwe treści, a korzystanie z nich bywa uzależniające.
Ponadto wielu respondentów wyraziło przekonanie, że promowanie idei konkurowania o uwagę i nieustannego porównywania się z innymi użytkownikami ma negatywny wpływ na ich zdrowie psychiczne. Młodzi ludzie opisali poczucie niepokoju i samokrytyki wobec nierealistycznego obrazu ciała pokazywanego w mediach społecznościowych.