Preparat działający jak zmniejszanie żołądka. Nowy lek na otyłość

W Wielkiej Brytanii zatwierdzony został nowy preparat do leczenia otyłości o nazwie mounjaro. Sprawia, że pacjent będzie jadł mniej i szybciej odczuje sytość. 

W trakcie badań osoby przyjmujące wspomniany lek straciły ok. 20 proc. masy ciała, a brytyjskie organy regulacyjne twierdzą, że jest on wystarczająco bezpieczny i skuteczny. Obecnie mounjaro czeka na decyzję National Health Service (NHS) co do sprzedaży w Wielkiej Brytanii i sposobu jego finansowania. 

To już kolejny lek na otyłość

Najbardziej znany jest wegovy, który robi furorę na światowych rynkach, głównie w USA. Oba leki działają podobnie i podawane są poprzez iniekcje z fabrycznie napełnionych aplikatorów. Substancją czynną w wegovy jest semaglutyd. Lek jest przepisywany pacjentom ze wskaźnikiem masy ciała (BMI) powyżej 30, którzy nie są w stanie schudnąć samodzielnie pomimo stosowania odpowiedniej diety i podejmowania aktywności fizycznej. Jest wygodny w podawaniu, bo wystarczy tylko jedna dawka tygodniowo. Problemem może być jednak cena, bo tygodniowa dawka kosztuje w USA około 450 dolarów. W Polsce wegovy nie jest jeszcze dostępny. 

Warto dodać, że lek ten obniża też skurczowe ciśnienie krwi, pomaga utrzymać prawidłowy poziom lipidów we krwi, zmniejsza ryzyko miażdżycy, jest skuteczny w leczeniu cukrzycy, ogranicza ryzyko powikłań nadwagi i otyłości. Jednak, jak podkreśla producent, lek przeznaczony jest przede wszystkim dla tych, którzy chcą zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe i dbać o zdrowy styl życia. Bez tego trudno myśleć o pozbyciu się zbędnych kilogramów. Jak pokazują badania, osoby, które przerwały leczenie, ponownie zaczęły przybierać na wadze. 

Mounjaro a ozempic

W Polsce alternatywą dla wspomnianego leku jest ozempic, który zawiera taką samą substancję czynną, czyli semaglutyd. Lek przeznaczony jest wyłącznie dla osób chorujących na cukrzycę, przepisywany jest na receptę i powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza. 

Z powodu rosnącej gwałtownie liczby osób z nadwagą i otyłością rośnie też zainteresowanie lekami pozwalającymi utrzymać prawidłową masę ciała. Nie należy zapominać, że nie są jednak pozbawione działań niepożądanych, a sama aplikacja zastrzyków, bez zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych i odpowiedniej aktywności, nie przyniesie oczekiwanego efektu. 

2023-12-08

Andrzej Marciniak