Młodzi i znaczący. Dzieci na Haiti i oszczędzanie na przyszłość

Dzieci są istotną częścią naszego społeczeństwa. Ich sukcesy dają wiarę w lepszą przyszłość tego świata. Dlatego powinniśmy pomagam im w potrzebie, ale i cieszyć się ich sukcesami.

Rys. Tomasz Wilczkiewicz

Wojna oczami małych Ukraińców

Ekspozycję utworzoną na podstawie opowieści ukraińskich dzieci, które uciekając przed wojną, znalazły schronienie w naszym kraju, zorganizowano w Instytucie Polskim w Kijowie. To projekt tamtejszego Muzeum Dzieciństwa Wojennego. Wśród eksponatów znalazła się m.in. czapka z symbolem Supermana. Zdaniem jej ofiarodawcy, 8-letniego Nazara mieszkającego obecnie w Łodzi, „wszyscy, którzy pomagają Ukrainie, są supermanami i superbohaterami”. Każdy prezentowany tu przedmiot wiąże się z czyjąś dramatyczną historią, z wyznaniem tragicznych przeżyć, utratą domu i najbliższych. Celem wystawy jest dokumentacja wspomnień najmłodszych, których życie zostało nieodwracalnie naznaczone przez rosyjską napaść, oraz ich dalszych losów na obczyźnie.  

Dramatyczny los dzieci na Haiti

3 mln głodujących dzieci w Haiti pilnie oczekuje na pomoc humanitarną – brzmi wezwanie Funduszu Narodów Zjednoczonych ds. Dzieci (UNICEF) ogłoszone w związku z przemocą i rozbojami, które szerzą się bezkarnie w tym 12-milionowym kraju. – Niebezpieczeństwa i trudności, przed którymi stanęły haitańskie dzieci, są wprost niewyobrażalne. Dzieciom potrzebna jest żywność i opieka. Śmiercią zagrożona jest zwłaszcza ludność najuboższych, zatłoczonych i pozbawionych ochrony peryferii stolicy kraju Port-au-Prince – oświadczył Bruno Maes, reprezentant UNICEF w Haiti. Najmłodszych werbuje się do różnego rodzaju band i gangów, a dziewczynki są porywane. Ostatnio dramatyczną sytuację ludności Haiti pogorszyły dodatkowo burze i trzęsienia ziemi w rejonie Karaibów. Pogarszające się warunki życia i głód utrudniają walkę z epidemią cholery – połowa zachorowań przypada na dzieci do 14. roku życia. 

Oszczędzanie na przyszłość

W naszym kraju coraz więcej ludzi oszczędza pieniądze na przyszłość swoich dzieci. Najbardziej popularne są lokaty terminowe – stabilne, o niskim ryzyku i cieszące się dużym zaufaniem. Na drugim miejscu znajduje się inwestowanie w akcje – może przynieść duże zyski, ale jest ryzykowne ze względu na wahania kursów. Dorośli zainteresowani są także inwestycyjnymi ubezpieczeniami na życie. Kolejne miejsce zajmują fundusze udziałowe – wtedy nie trzyma się pieniędzy w jednym miejscu. Z kolei za nimi plasują się kryptowaluty – nowa i dynamicznie rozwijająca się forma oszczędzania, która przyciąga z powodu szansy na wysokie zyski. Badania wykazują, że poszczególni opiekunowie preferują daną opcję, kierując się stopniem ryzyka i własnymi upodobaniami. Liczą się z tym, że zysk może pojawić się dopiero po latach.

Kosmiczne zmagania

Zgłoszenia do konkursu „Endeavour” skierowane do uczniów w wieku 15 – 18 lat ogłosiła Polska Agencja Kosmiczna. Nagrodą jest uczestnictwo w tygodniowym kursie w Centrum Kosmicznym i Rakietowym w USA. Kurs odbędzie się w lipcu 2024 roku w Alabamie. Organizatorzy pokrywają wszystkie koszty. Spośród uczestników, którzy nadeślą dwuminutowy film pokazujący ich badania lub projekty związane z nauką albo inną pasją, wybrane zostaną cztery osoby z Polski, które wyruszą na kurs. Prace z matematyki oraz inżynierii, a także w drugiej kategorii, skupionej na humanistyce, kulturze, sztuce i sporcie, można nadsyłać do 30 listopada. 

Majka na Eurowizji Junior!

13-letnia Maja Krzyżewska ze wsi Szeszupka w okolicach Suwałk będzie reprezentować nasz kraj w tegorocznym konkursie Eurowizja Junior 2023. Impreza odbędzie się w Nicei (Francja). Nastolatka zwyciężyła w finale specjalnych odcinków programu telewizyjnego „Szansa na sukces”. W ostatecznej rozgrywce zmierzyła się z Leonem Olkiem, Darią Malicką, Filipkiem Robakiem i Gracjaną Górką. Zaśpiewała piosenkę Eda Shee rana „Photograph” oraz utwór przygotowany na Eurowizję „I just need a friend”. Jej wykonanie najbardziej przypadło do gustu jury – Darii Baryckiej, Konradowi Smudze i Grzegorzowi Urbanowi – oraz widzom, którzy głosowali za pomocą SMS-ów. Maja jest uczennicą szóstej klasy. Od najmłodszych lat gra na pianinie, ale lubi też ćwiczyć na szarfie akrobatycznej. Dużo czasu spędza ze swoim rodzeństwem – 4-letnią siostrą Lilą i 6-letnim bratem Oliwierem.

 

2023-10-04

M.K., Oz, G.K., A.P.