Francja. François Bayrou nowym premierem

73-letni założyciel Ruchu Demokratycznego MoDem został 13 grudnia mianowany na stanowisko szefa rządu przez swojego wieloletniego sojusznika Emmanuela Macrona. Jako orędownik pluralizmu i kompromisu musi stawić czoła podzielonemu parlamentowi. Ma nadzieję, że uda mu się przeciągnąć część lewicy na swoją stronę, jednocześnie układając się z Marine Le Pen.

Fot. Wikimedia

Najważniejszym celem François Bayrou jest utworzenie „rządu interesu publicznego”, tak szerokiego jak to możliwe, mimo kryzysu politycznego. Rządu, który przetrwa nie trzy, ale 30 miesięcy do wyborów prezydenckich w 2027 roku. Ten niestrudzony obrońca przezwyciężania podziałów między prawicą i lewicą musi znaleźć sposób i pójść na niejeden kompromis, aby ustabilizować kraj zaledwie tydzień po bezprecedensowym, od 1962 roku, wotum nieufności dla rządu.

10 grudnia podczas spotkania w Pałacu Elizejskim, na które Emmanuel Macron zaprosił przywódców wszystkich partii, z wyjątkiem Francji Niepokornej (La France Insoumise, LFI) i klanu Le Pen, François Bayrou przedstawił propozycję paktu politycznego. Partie nie będą próbowały obalać rządu, a ten w zamian nie użyje niesławnego artykułu 49.3 konstytucji (pozwalającego na „przepychanie” ustaw bez zgody parlamentu). Proponował też, aby w pierwszej kolejności podjąć pracę nad tematami, które nie wywołują kontrowersji, takimi jak edukacja, a dopiero później zająć się bardziej problematycznymi kwestiami, jak emerytury czy imigracja.

Jednak prezydent potrzebował aż trzech spotkań i więcej niż 48 godzin, jak przewidywano, aby podjąć decyzję, mimo że obaj politycy są sojusznikami od dawna. W 2017 roku Bayrou zrezygnował z kandydowania w wyborach prezydenckich i poparł Macrona. Dziś założyciel i szef ugrupowania MoDem ma nadzieję, że znów uda mu się przyjść z pomocą prezydentowi, tym razem ratując jego drugą kadencję w obliczu kryzysowej sytuacji. Przede wszystkim musi jak najszybciej zapewnić Francji budżet na rok 2025 mimo ograniczonych możliwości, wynikających z pogorszenia stanu finansów publicznych. W parlamencie chciałby zjednoczyć lewicę (poza LFI) dla swojej proeuropejskiej i społeczno-reformistycznej linii. Chrześcijański demokrata ma również zamiar ułagodzić Marine Le Pen. Była szefowa Zgromadzenia Narodowego zawsze czuła się traktowana z szacunkiem w ich kontaktach. Nie zapomniała, że w imię pluralizmu udzielił jej poparcia podczas wyborów prezydenckich w roku 2022 i krytykował propozycję zakazania jej sprawowania funkcji politycznych.

Od czasu niespodziewanego rozwiązania parlamentu 9 czerwca, które określił jako „niezrozumiałe w oczach Francuzów”, Bayrou wierzy, że może odegrać rolę opatrznościowego męża stanu, który zjednoczy scenę polityczną i nawiąże dialog z różnymi grupami społecznymi. Nowy szef rządu ma za sobą 40 lat kariery politycznej, w tym trzy kampanie prezydenckie. Był już radnym, przewodniczącym rady departamentu Pyrénées-Atlantiques, posłem do Parlamentu Europejskiego i wreszcie burmistrzem Pau od roku 2014. Pełnił też funkcję ministra sprawiedliwości w roku 2017, ale pozostał na stanowisku zaledwie 37 dni ze względu na skandal z fikcyjnymi stanowiskami w Parlamencie Europejskim.

François Bayrou podkreśla, że nie można rządzić wbrew narodowi. Uważa, że można przeprowadzać reformy, nie tracąc poparcia społecznego – mówi Patrick Mignola, jego zastępca w MoDem. Nowy premier chce działać w ekspresowym tempie. Swoim współpracownikom zapowiedział, że planuje szybko – najlepiej do poniedziałku – sformować pierwszą wersję rządu, a w przyszłym tygodniu przyjąć specjalną ustawę, która umożliwi tymczasowe rozwiązanie najbardziej palącego problemu: kwestię finansów publicznych do czasu przyjęcia budżetu, aby uniknąć całkowitego paraliżu państwa. 

2024-12-16

(MS) LORIS BOICHOT © Figaro Syndication 2024


Wiadomości
Zdobyć PAST-ę, czyli nasze DNA. Rozmowa z MARKIEM MILLEREM
Tomasz Barański
Czarno na białym. Jak powinniśmy oceniać Walusia?
Krzysztof Różycki
Andrzej Duda będzie pracować w MKOI i zajmie się sportem?
Zebrał: WA
Pokojowa Nagroda Nobla i antynuklearni wojownicy uderzają w Putina
EW na podst.: The Asahi Shimbun, The Japan Times
Sprawa TVN i Polsatu. Czy na pewno chodzi o ochronę przed rosyjskimi oligarchami?
Marek Palczewski
Społeczeństwo
Sigma. Rozmowa z ANNĄ WILECZEK
Tomasz Zimoch
Poradnik na czas wojny. To powinieneś wiedzieć
Wybrała i tłum. EW Na podst. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap – Rządowej Agencji do Spraw Sytuacji Kryzysowych
Szkoła do wynajęcia. To odpowiedź na kryzys kadrowy
E.W. na podst.: Aleksandra Pezda. „Belfer do wzięcia”. „Newsweek” nr 50/2024
„W pustyni i w puszczy” ma już 50 lat
(KGB) na podst. Radio TOK FM
Świat/Peryskop
Bożonarodzeniowy plac Świątego Piotra i 100 szopek w Watykanie
ANS na podst. vaticannews.va, ansa.it, rainews.it, sky.it, romatoday.it, ilpost.it
Rosjanie wywożą ukraińskie dzieci i przekazują rodzinom zastępczym
CEZ na podst.: 24tv.ua, newsonline.ua, currenttime.tv
Zmiany w Syrii. Obaliliśmy reżim!
(EW) Na podst.: CNN, BBC, Al Jazeera, Komsomolskaja Prawda
Francja. François Bayrou nowym premierem
(MS) LORIS BOICHOT © Figaro Syndication 2024
Wielkie otwarcie Notre-Dame de Paris. „Organy, obudźcie się!”
Magda Sawczuk
Lifestyle/Zdrowie
Godot de Mauroy. Twórczość Samuela Becketta
Leszek Turkiewicz
Angorka