Potop w Nowym Jorku. Woda zalała 150 szkół

Rzęsiste ulewy uderzyły 29 września w Nowy Jork. Kanalizacja błyskawicznie została zalana. Przez ośmiomilionowe miasto przetoczyła się fala powodzi. Brooklyn i Queens znalazły się pod wodą. 

Źródło: YouTube

Zamknięto wiele linii metra i trzy terminale lotniska LaGuardia. Pasażerowie uciekali w popłochu, brodząc po kostki. Bianca Bautista, mieszkająca w nisko położonej dzielnicy Hole, opowiadała: „Jest naprawdę fatalnie. Samochody dosłownie pływają”. Joy Wong z Queens wyznała dziennikarzom: „Bałam się okropnie. Nie mogłam już uciec z domu. Na zewnątrz utworzyło się jezioro, a raczej ocean”. 

Stan wyjątkowy

Gubernator Kathy Hochul ogłosiła stan wyjątkowy dla Nowego Jorku, Hudson Valley i Long Island. Wezwała mieszkańców do pozostania w domach. Ostrzegła osoby mieszkające w suterenach, aby przygotowały się na najgorsze. Stwierdziła, że opady deszczu zagrażają życiu. Alarmowała: „Zaplanujcie drogę ucieczki. Nie czekajcie, aż woda sięgnie wam do kolan. Nie czekajcie z ucieczką, aż będzie za późno”. Stan wyjątkowy ogłosił także Eric Adams, burmistrz „Wielkiego Jabłka”. Mimo to władze są oskarżane, że za późno wydały ostrzeżenia. Na szczęście do 30 września rano nikt w nowojorskim potopie nie stracił życia. 

Pogodowa mieszanka

Zdaniem meteorologów deszczowa plaga to wynik połączenia się pozostałości tropikalnego sztormu „Ophelia” z układem pogodowym średnich szerokości geograficznych, który nadciągnął z zachodu. Stało się to w sytuacji, gdy warunki na Atlantyku sprzyjają powstawaniu gwałtownych burz. Jak należało się spodziewać, eksperci wskazywali, że klęska żywiołowa jest wynikiem zmian klimatycznych. „Smutna rzeczywistość jest taka, że nasz klimat zmienia się szybciej, niż nasza infrastruktura jest w stanie zareagować” – stwierdził Rohit Aggarwala, komisarz miejski ds. ochrony środowiska. W każdym razie ulewy uznano za ekstremalnie obfite. Na lotnisku Johna F. Kennedy’ego spadło 29 września 21,97 cm deszczu, więcej niż podczas rekordowego 1960 roku, gdy Nowy Jork nawiedził huragan „Donna”. W niektórych częściach Brooklynu zanotowano 18,41 cm, a w Central Parku prawie 15 cm – najwięcej od osiemdziesięciu lat. 

150 zalanych szkół

System kanalizacji nie mógł poradzić sobie z takim potopem. Woda wdarła się do 150 szkół. Ratownicy dwoili się i troili, wyciągając ludzi z zalanych pojazdów i piwnic. Drzewa, wyrwane z korzeniami przez falę powodzi, miażdżyły parkujące samochody. 

W niektórych szkołach uczniowie musieli ratować się ucieczką na wyższe piętra. 

Nowojorscy Żydzi mieli celebrować Sukot, czyli Święto Szałasów (Namiotów), które upamiętnia mieszkanie Izraelitów w szałasach i namiotach podczas ucieczki z Egiptu. Sukot tradycyjnie obchodzone jest na zewnątrz. Rabini orzekli jednak, że według prawa, z powodu ulewnych deszczów, obchody można odwołać. „Pogoda, której doświadczamy, przypomina dokładnie to, czego naucza Sukot – że życie jest niepewne i nieprzewidywalne” – powiedziała rabinka Michelle Dardashti z Brooklynu. 

Eksperci wieszczą, że Nowy Jork czeka posępna i jednoznacznie mokra przyszłość. Grunt pod metropolią opada co najmniej o 1,6 milimetra rocznie, zaś poziom morza wokół Manhattanu wzrasta każdego roku o 4,4 mm. 

2023-10-02

JP na podst.: New York Times, New York Post, Associated Press, CNN, Washington Post, USA Today


Wiadomości
Układ sędziowski? [REPORTAŻ ANGORY]
Tomasz Patora
Polskie ślady dopingowe. Rozmowa z MICHAŁEM RYNKOWSKIM
Tomasz Zimoch
Stanowski chce zaprosić do studia Janusza Walusia. Nie powinno się go promować.
Marek Palczewski
PSL – rodzinna miłość, czyli nepotyzm
Antoni Szpak
Autobiografia Angeli Merkel. Cesarzowa Europy nie żałuje niczego
KK na podst.: BBC, Der Spiegel, Focus, Corierre della Sera, ZDF.de, Süddeutsche Zeitung
Społeczeństwo
Horror w centrum miasta. Dom opanowany przez robactwo
Bohdan Melka na podst. TVP Info, „Krwiożercza plaga. Robactwo opanowało wrocławskie osiedle”
Potrzebni i niemile widziani. Imigranci potrzebni do pracy
E.W. na podst. Marta Mazuś. „Potrzebujący, potrzebni”, „Polityka” nr 49/2024
Olini, czyli aromatyczny olej prosto z Polski
E.W. na podst. pb.pl, portalspozywczy.pl
Łódzki szpital zorganizował pokój dla rodziców wcześniaków
ADO
IKONOWICZ: W obronie szypra i inwalidki
Piotr Ikonowicz
Świat/Peryskop
Nazwy ulic świata. Historia i kultura ukryte w kilku literach
Agnieszka Nowak-Samengo
Ostatni bastion prohibicji na Spitsbergenie
Zbigniew Kuczyński (Oslo)
Hymny narodów świata: Acre
Henryk Martenka
Magia świąt w Paryżu. Najbardziej spektakularne iluminacje świata
Magda Sawczuk
Gruzja. Protesty na ulicach, starcia z policją
(KK) na podst.: BBC, Reuters, Der Spiegel, Georgia Today, Associated Press
Lifestyle/Zdrowie
Denzel Washington: „Wyrządziłem sobie wiele szkód”
(ANS) Na podst.: vanityfair.it, esquire.com, gqitalia.it, movieplayer.it, leggo.it, cinematographe.it, ilfattoquotidiano.it
Murray trenerem Djokovicia. Gwiazdorski duet łączy siły na korcie
Maciej Woldan
Społeczeństwo jest coraz starsze, więc chorób coraz więcej
A.M.
Najlepsi w 2024? Beyonce rozgramia konkurencję
Grzegorz Walenda
Praca pełna stresu i brak work-life balance. Takie są polskie realia
A.M.
Angorka