R E K L A M A
R E K L A M A

Długie ręce rosyjskich agentów. Zabójstwo w Hiszpanii

W Hiszpanii z rąk tajemniczych zamachowców zginął rosyjski pilot, który w ubiegłym roku uprowadził wojskowy śmigłowiec i oddał się z nim w ręce Ukraińców. Wszystko wskazuje na to, że odnaleźli go i wykonali na nim wyrok agenci służb specjalnych Kremla.

Fot. YouTube

13 lutego Maksim Kuźminow przechadzał się przed swoim domem w mieście Villajoyosa, gdzie niedawno zamieszkał. Według relacji świadków nagle rozległ się dźwięk strzałów, a potem – szybko odjeżdżającego samochodu. Ofiara miała zostać trafiona pięcioma lub sześcioma kulami, a następnie przejechana. Początkowo hiszpańska policja poinformowała, że zabity był 33-letnim obywatelem Ukrainy, co wynikało z posiadanych przez niego dokumentów. Jednak powołująca się na źródła przybliżone do śledztwa agencja informacyjna EFE podała, że w rzeczywistości chodziło o 28-letniego rosyjskiego pilota, który prawdopodobnie ukrywał się pod fałszywą tożsamością.

Tych doniesień miejscowa policja nie chciała już komentować: wypytującym o szczegóły rosyjskim dziennikarzom oznajmiono, że dalsze śledztwo utajniono, a „dodatkowych informacji będą udzielać władze innego państwa”. Te odezwały się prawie po tygodniu – potwierdzając jedynie, że zabitym był Kuźminow. „Zdecydował się na przeprowadzkę do Hiszpanii zamiast zostać tutaj” – zacytował swoje źródło w wywiadzie wojskowym portal Ukrainska Prawda.

„Z tego, co wiemy: zaprosił do siebie swoją byłą i znaleźli go zastrzelonego…”. Reakcja rosyjskich władz na doniesienia o losie bohatera jednej z najgłośniejszej akcji ukraińskich służb specjalnych w tej wojnie, była dość symptomatyczna. Szef Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) Siergiej Naryszkin określił osobę zabitego jako „zdrajcę i przestępcę” oraz oznajmił, że Kuźminow stał się „moralnym trupem już w chwili, gdy planował swoją brudną i straszną zbrodnię”. Czyli to, co ukraińskie służby nazywają „wynikiem długotrwałej operacji specjalnej”, a więc nakłonieniem rosyjskiego pilota do przejścia na drugą stronę. A nawet przelotu porwanym przez niego śmigłowcem Mi-8.

O udanym przeprowadzeniu tej operacji poinformowano w sierpniu ubiegłego roku. Wtedy ogłoszono też, że nagrodą za ten wyczyn było 500 tys. dolarów, i zdradzono, że jeszcze przed ucieczką pilota z Rosji obiecano gwarancje bezpieczeństwa nie tylko jemu, ale także jego najbliższym. W tym celu (pod przykrywką wyjazdu na wycieczkę do Turcji) już zawczasu z Rosji ewakuowano jego matkę. Innych krewnych Kuźminow nie miał, w kraju zostawił tylko dziewczynę… Czy to ona, odwiedzając go teraz w Hiszpanii, naprowadziła na trop zabójców?

Wyrok na zbiega, którego ucieczkę przypłaciło życiem dwóch innych, zastrzelonych podczas niej członków załogi śmigłowca, zapadł już dawno. W październiku ubiegłego roku w telewizji Rossija-1 ukazał się reportaż o ucieczce Kuźminowa. Wystąpili w nim zamaskowani funkcjonariusze GRU, którzy zapewnili, że zdrajca „nie dożyje do sądu”. – Mamy długie ręce – zapewnił jeden z nich. 

2024-02-26

(CEZ) na podst.: rbc.r u, novayagazeta.eu, rtvi.com, unian.ua


Wiadomości
Zmierzch koalicji? Jak długo jeszcze będzie w stanie wytrzymać?
Krzysztof Różycki
Królewski bankiet na cześć Macrona. Dyplomacja i symbole
MS na podst.: Le Figaro, Le Point, Paris Match, Huffington Post, BBC, Daily Mail
Społeczeństwo
Parówka z gwoździami. Zemsta na psie-bohaterze
ANS na podst.: ansa.it, gazzetta.it, bari.corriere.it, ilgiornale.it, ilmessaggero.it
IKONOWICZ: Budować i nie szczuć
Piotr Ikonowicz
Świat/Peryskop
Azjatycki smok rozpęta wojnę? Widmo globalnego konfliktu
KK na podst.: New York Times, South China Morning Post, Der Spiegel, Deutsche Welle, The Financial Times, Visegrad Post
Hymny narodów świata: Uttar Pradesh
Henryk Martenka
Na spotkanie z hienami. Nocna przygoda w Hararze
Marcin Osman
Kryzys konstytucyjny w Niemczech. Bundestag wstrzymuje wybór sędziów
KK na podst.: Der Spiegel, Focus, tagesschau.de, Rheinische Post, Bild Zeitung, Deutsche Welle
Złoto, gospodynie i kryzys. Nowa codzienność Turcji
H.J.
Lifestyle/Zdrowie
Lekarz rodzinny bez tajemnic. Najpopularniejsze fakty i mity
A.M.
„Separatka” na otwarcie VIII sezonu Wioski Artystycznej Janowo. 120 minut na jednym łóżku
Koniec filmu, początek życia. Michael Douglas schodzi ze sceny
ANS na podst.: gazzetta.it, corriere.it, ilfattoquotidiano.it, bestmovie.it, rollingstone.it
Od glinianych tabliczek do literackich arcydzieł. Księgi, które przetrwały czas
ANS na podst.: I libri che hanno cambiato la storia, wyd. Gribaudo
Oda do radości w rekordowym wykonaniu w Recklinghausen
ANS na podst.: repubblica.it, guinnessworldrecords.com
Angorka - nie tylko dla dzieci...