Zdrowa relacja z partnerem. Seksuolog może w niej pomóc

Seksuolog, wbrew temu, co może nam się wydawać, nie jest wyłącznie specjalistą od problemów stricte związanych z potencją, ale i ekspertem, który może pomóc w relacjach.

Rys. Mirosław Stankiewicz

Seksuolog czy psychoterapeuta? Kogo wybrać?

W Polsce ta kwestia jest nieco skomplikowana. Po pierwsze, brakuje odpowiedniej ustawy regulującej te sprawy, a po drugie, nie wszyscy wiedzą, czym zajmuje się seksuolog. Choć coraz łatwiej jest pójść do psychoterapeuty, zwłaszcza w większych ośrodkach miejskich, w przypadku sfery seksualności taka pewność jeszcze nie istnieje.

Kim jest więc seksuolog? W Polsce seksuologiem może zostać osoba po ukończeniu studiów seksuologicznych, medycznych, pedagogicznych lub ogólnie społecznych. Nie każdy seksuolog będzie w stanie pomóc w tym samym zakresie. Lekarz seksuolog może przeprowadzić badanie fizyczne, zlecić badania hormonalne i przepisać leczenie farmakologiczne, podczas gdy pozostali seksuolodzy skupiają się raczej na psychoterapii seksuologicznej. Wybór odpowiedniej osoby nie musi być niezwykle trudny, a specjalista na podstawie pierwszego wywiadu będzie wiedział, czy konieczne jest skierowanie do innego specjalisty. Jedynym ryzykiem jest koszt dodatkowej sesji.

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies
2024-01-15

Na podst. tekstu Marty Urbaniak-Piotrowskiej