80 lat temu zakończyła się II wojna światowa.
Akt kapitulacji Niemiec podpisany 8 maja 1945 r. oznaczał koniec sześcioletnich zmagań, nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.
–Osiemdziesiąt lat po tym, jak umilkły działa w całej Europie, oddajemy cześć odwadze tych, którzy walczyli i poświęceniu tych, którzy polegli. Pamiętamy nie tylko koniec wojny, ale także narodziny naszej Unii. Najpotężniejszym hołdem dla tych, którzy poświęcili swoje życie w tej wojnie, jest nie tylko pamięć, ale i determinacja. Jesteśmy zdeterminowani, by stanąć razem i powiedzieć jasno i stanowczo: nigdy więcej – powiedziała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.
PE uczcił 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie podczas ceremonii plenarnej z udziałem weteranów. Trzej weterani wojenni – pan Robert Chot, 102-letni belgijski weteran bitwy o Ardeny; pan Janusz Komorowski, polski weteran, biorący udział w wyzwoleniu Polski, obecnie 96-letni; oraz pan Janusz Maksymowicz, również Polak, obecnie 95-letni, który brał udział w powstaniu warszawskim – wygłosili do polityków przejmujące przemówienia.
– Oddawali życie za wolność także innych narodów, w nadziei, że brutalna siła burzycieli pokoju zostanie złamana na zawsze. Dziś chcę podziękować tamtemu wojennemu pokoleniu, ale także Parlamentowi Europejskiemu za to, że stał się ostoją pokoju, wolności i demokracji oraz za niezłomną obronę tych wartości – podsumował Janusz Komorowski.
II wojna światowa – największa wojna w dziejach, zaliczana do wojen totalnych, trwała od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku (dzień kapitulacji Japonii). Walki toczyły się głównie w Europie, Azji oraz Afryce i na wszystkich oceanach, choć miała także epizody w Arktyce i Ameryce Północnej. Oprócz państw Europy, ich kolonii i państw Azji brały w niej udział także państwa obu Ameryk. Co ciekawe, mimo podpisania przez Niemcy 8 maja 1945 roku aktu bezwarunkowej kapitulacji, na niektórych obszarach działania zbrojne trwały jeszcze przez jakiś czas.
W wojnie uczestniczyło 1,7 miliarda ludzi, w tym 110 milionów ludzi z bronią. Zginęły w niej dziesiątki milionów osób; według różnych szacunków od 50 do 78 milionów.