Pierwszy w historii Szwed, który otrzymał godność kardynała, Anders Arborelius, jest wskazywany przez media jako potencjalny następca papieża Franciszka. O jego kandydaturze, związanej m.in. z wkładem w rozwój katolicyzmu w Szwecji, pisały takie media jak francuski Le Figaro, amerykański Washington Post oraz agencja AFP. Zapytany przez PAP o te spekulacje, biskup Sztokholmu stwierdził, że na konklawe każdy kardynał ma szansę zostać papieżem, choć zaznaczył, iż najbardziej prawdopodobne jest wybranie kogoś z kraju o silniejszych tradycjach katolickich niż Szwecja.
Kardynał przypomniał, że Kościół rzymskokatolicki nie odgrywa w Szwecji wielkiej roli. Wraz z przeniesieniem się centrum Kościoła do południowej części świata, do Afryki i Azji, rosną szanse, że stamtąd przybędzie papież – zauważył Arborelius.
Jak ostrzegł, Kościołowi grozi polaryzacja, która może prowadzić do sytuacji, w której wierni przestaną ze sobą rozmawiać. Przypomniał, że papież Franciszek zawsze podkreślał znaczenie dialogu i synodalności – postawy wzajemnego słuchania i otwartości pomimo różnic. W jego opinii przyszły papież powinien być osobą, która potrafi utrzymać się ponad podziałami i ideologiami, aby zapobiec upolitycznieniu Kościoła.
Kim jest Anders Arborelius?
Arborelius, urodzony w Szwajcarii i wychowany w Szwecji, przeszedł na katolicyzm z luteranizmu w wieku 20 lat. W 1971 roku wstąpił do zakonu karmelitów bosych, a święcenia kapłańskie przyjął osiem lat później. W 1998 roku został mianowany biskupem Sztokholmu przez papieża Jana Pawła II, a w 2017 roku papież Franciszek nadał mu godność kardynalską.
Duchowny obecnie przygotowuje się na wyjazd do Watykanu, gdzie jako pierwszy Szwed dokona wyboru papieża.
Świecka Szwecja
Jak informuje strona Franciszkanie.pl, Kościół katolicki w Szwecji jest stosunkowo mały, a jego wierni pochodzą z różnych krajów. Do 2000 roku luteranizm był religią państwową, a każdy Szwed formalnie należał do Kościoła Szwecji (luterańskiego). Obecnie luteranie stanowią około 60% społeczeństwa.
Zgodnie z danymi Watykanu, w Szwecji mieszka 113 tys. katolików, co stanowi 1,15% populacji kraju liczącej około 9,8 mln mieszkańców, z czego niemal połowa to imigranci pochodzący z ponad 80 narodów.