Brytyjska gazeta proponuje trasę niezapominanej europejskiej przygody, w której można zwiedzić trzy stolice. Każda z nich jest oddalona od kolejnej zaledwie o kilka godzin jazdy pociągiem. – Ta podróż to bezproblemowy i malowniczy sposób na poznanie serca Europy Środkowej – czytamy.
Pierwszym przystankiem jest Berlin. Przejdź się wzdłuż pozostałości muru berlińskiego, odwiedź kultową Bramę Brandenburską i odkryj Wyspę Muzeów wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO – radzi „Daily Express”.
Praga to kolejny punkt europejskiej przygody. Jazda pociągiem z Berlina do stolicy Czech trwa około czterech godzin i prowadzi przez malowniczą okolicę. Wjazd do Pragi określono mianem wejścia do bajki. Znana jako miasto stu wież Praga jest domem zapierającej dech w piersiach architektury. Dziennikarze polecają, by przespacerować się brukowanymi uliczkami Starego Miasta, napić się tradycyjnego czeskiego piwa i wejść na wzgórze Petřín, skąd można podziwiać wspaniałe widoki. Polska stolica to docelowy punkt tej wycieczki. Dojazd pociągiem z Pragi trwa około siedmiu godzin.
Gazeta przypomina, że Warszawa została niemal całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej, a odbudowane Stare Miasto trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwraca uwagę, że miasto łączy historię z nowoczesnością. Odwiedź Zamek Królewski, pałac w Wilanowie i interaktywne Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Miłośnicy jedzenia mogą delektować się pierogami, żurem i innymi polskimi przysmakami w lokalnych barach mlecznych lub modnych restauracjach – zachwalają polskie miasto Anglicy. Turyści mogą wrócić do Wielkiej Brytanii samolotem z Lotniska Chopina lub nocnym pociągiem udać się do Europy Zachodniej, gdzie czekają na nich kolejne przygody.
Tymczasem Tamara Hinson, dziennikarka „The Independent”, zachwyciła się innym polskim miastem – Łodzią! – Zapomnij o Warszawie i Krakowie. Łódź ma niepowtarzalny klimat i zasługuje na znacznie więcej uwagi. Manufaktura to obecnie jedno z najpopularniejszych miejsc w Łodzi. Piękne ceglane budynki dawnej fabryki mieszczą centrum handlowe, szkołę tańca, kino, restauracje i bary. Choć liczne odniesienia do przemysłowej przeszłości wciąż są tu widoczne.