R E K L A M A
R E K L A M A

Polityk PiS Krzysztof Szczucki zrzekł się immunitetu

Krzysztof Szczucki, poseł PiS i były prezes Rządowego Centrum Legislacji, stanie przed sądem. Wniosek o uchylenie jego immunitetu trafił już do Sejmu. Sprawa dotyczy utworzenia w 2023 roku w RCL specjalnej jednostki, w której zatrudniono osoby z jego własnego sztabu wyborczego.

Fot. YouTube

Szybszy niż prokuratura

Prokuratura złożyła wniosek o uchylenie immunitetu posła, a sprawą miała zająć się komisja regulaminowa w środę. Jednak Szczucki wyprzedził ten ruch, składając we wtorek wniosek do marszałka Sejmu Szymona Hołowni o rezygnację z immunitetu. Teraz oświadczenie posła trafi do komisji regulaminowej, która sprawdzi jego poprawność formalną. Rezygnację Szczuckiego z immunitetu potwierdził marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej przed środowym posiedzeniem Sejmu.

Warszawska Prokuratura Okręgowa planuje postawić Szczuckiemu zarzut nielegalnego wykorzystania środków publicznych na prowadzenie kampanii wyborczej. Śledztwo CBA wykazało, że w latach 2020-2023, pełniąc funkcję szefa Rządowego Centrum Legislacji, mógł on niezgodnie z prawem wydać 1,2 mln zł.

Szcucki mówi o „charakterze politycznym”

Jak poinformował Szcucki w środę rano:

Zgodnie z moją wcześniejszą zapowiedzią złożyłem wczoraj w sekretariacie Marszałka Sejmu oświadczenie o zrzeczeniu się immunitetu w zakresie wniosku Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Członek PiS-u dodał, że sprawa ma wyłącznie charakter polityczny, a on sam W swej działalności nie popełnił żadnego przestępstwa. Szcucki zapewnił, że jeśli postępowanie będzie prowadzone rzetelnie, na pewno zdoła udowodnić, iż jego praca była wykonywana w sposób właściwy.

Kampania zamiast obowiązków

Wniosek prokuratury dotyczy zatrudnienia przez Krzysztofa Szczuckiego sześciu osób w Rządowym Centrum Legislacji, gdzie pełnił funkcję szefa. Osoby te otrzymywały wynagrodzenie z RCL, jednak w rzeczywistości zajmowały się kampanią wyborczą posła PiS przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku. Zamiast zatem realizować zadania związane z edukacją legislacyjną, pracownicy WEK angażowali się w działalność polityczną, organizując wydarzenia kampanijne i rozpowszechniając materiały wyborcze.

Prokuratura zauważyła, że po zakończeniu kampanii wyborczej wszyscy pracownicy WEK szybko opuścili RCL. Wniosek prokuratury, który liczy 19 stron, został podpisany przez Michała Mistygacza.

Zgodnie z dokumentacją łączna suma wynagrodzenia dla wspomnianych osób wyniosła 744 tys. złotych. Szczucki ma usłyszeć zarzuty dotyczące przekroczenia uprawnień, wyrządzenia szkód materialnych w RCL oraz naruszenia przepisów Kodeksu Wyborczego poprzez nielegalne wykorzystanie środków publicznych na działalność wyborczą. 

2025-01-22

SJS na podst. Onet, TVN24, Wirtualna Polska