R E K L A M A
R E K L A M A

Startuje Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Angora fundatorem nagrody

Na program rozpoczynającego się w środę Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” składa się blisko 60filmów dokumentalnych i 30 reportaży, a także spotkania ze znakomitymi  dokumentalistami i reporterami. Wśród gości z zagranicy znajdą się: laureat festiwalu w Cannes, nominowany do Oscara Rithy Panh i australijski dokumentalista George Gittoes, który dokumentował zbrodnie wojenne na całym świecie. Wydarzeniem specjalnym będzie odsłonięcie gwiazdy Marcela Łozińskiego na Piotrkowskiej oraz retrospektywa jego filmów.

Startuje kolejna edycja Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu"

W konkursie filmów dokumentalnych znalazło się 12 filmów. O nagrodach zdecyduje jury pod przewodnictwem Mariusza Wilczyńskiego (Zabij to i wyjedź z tego miasta), są to: Grand Prix (20 tys. zł) i statuetka Białej Kobry przyznawana zwycięzcy od 1990 roku, czyli od pierwszej edycji festiwalu, Nagroda „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza (od Narodowego Centrum Kultury), Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Nagroda za przezwyciężanie zagrożeń im. Aleksandra Kamińskiego od Uniwersytetu Łódzkiego. W gronie filmów zakwalifikowanych do  konkursu znalazły się przede wszystkim filmy kobiet lub przez kobiety współtworzone, m.in. Drzewa milczą Agnieszki Zwiefki, Las Lidii Dudy, Posłuchaj, co chcę ci powiedzieć Małgorzaty Imielskiej, Danger Zone Vity Drygas czy „Gdy powieje Harmattan” Edyty Wróblewskiej.

Z 34. Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” z nagrodami wyjadą nie tylko filmowcy, ale i reporterzy, których dzieła konkurują w konkursach reportaży telewizyjnych i reportaży audio (nagrody fundują m.in. Tygodnik Angora i Radio Łódź). Ponadto Rithy Panh, twórca m.in. Brakującego zdjęcia o zbrodniach Czerwonych Khmerów w Kambodży, otrzyma doroczną Nagrodę im. Krzysztofa Talczewskiego, przyznawaną twórcy, który realizuje filmy opowiadające o współczesnych zagrożeniach, bazując na materiałach archiwalnych. Kapitule
przyznającej tę nagrodę przewodniczy Agnieszka Holland.

W programie festiwalu znajdą się także pokazy specjalne filmów dokumentalnych ze świata – najnowszych (m.in. Dahomej, reż. Mati Diop, Nie chcemy innej ziemi, reż. Basel Adra i inni, Kości, reż. Jeremy Xido) i tych, które budziły ogromne emocje przed laty, retrospektywa filmów Marcela Łozińskiego, który odsłoni swoją gwiazdę w łódzkiej Alei Gwiazd, pokazy filmów Józefa Robakowskiego o Katarzynie Kobro, Ewy Borzęckiej, Tanii Rakhmanovej oraz specjalne obchody jubileuszu 75-lecia Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Ponadto na festiwalu można zobaczyć wystawy towarzyszące: George’a Gittoesa i ukraińskiej artystki Ave oraz fotografa Bartosza Kałużnego. Autorem festiwalowego plakatu jest Piotr Młodożeniec.

Organizatorem festiwalu jest Muzeum Kinematografii w Łodzi. Po raz pierwszy festiwal odbędzie się także w kinach Narodowego Centrum Kultury Filmowej w EC1 Łódź. Wybrane filmy oraz reportaże będzie można obejrzeć także w części online od 13 do 24 października 2024.
Program: www.czlowiekwzagrozeniu.pl

2024-10-07

Angora