R E K L A M A
R E K L A M A

Viagra. Sięgają po nią coraz młodsze osoby

Stosowanie środków na potencję dla wielu osób wciąż jest tematem tabu, ale – jak mówi w rozmowie z Polskim Radiem 24 psycholog, seksuolog Sylwia Osada – po takie preparaty sięgają coraz młodsi ludzie.

Fot. Wikimedia

– Jeszcze dwie dekady temu problem dotyczył najczęściej mężczyzn po 40. roku życia, obecnie po środki na potencję sięgają nawet 20-latkowie – mówi Sylwia Osada. Według szacunków specjalistów, na całym świecie problemy z funkcjami seksualnymi mogą dotyczyć ponad 300 mln mężczyzn. Zwykle bez konsultacji z lekarzem zażywają oni najpopularniejszy środek, czyli sprzedawaną od 26 lat viagrę. Zawarty w niej sildenafil w większości przypadków pomaga osiągnąć erekcję, trzeba jednak pamiętać, że tabletka działa tylko przez jakiś czas. Poza tym substancja jedynie pomaga osiągać pożądany efekt, ale nie dociera do źródła problemu. A mogą nim być stres, przepracowanie, presja społeczna, mała aktywność fizyczna, palenie papierosów czy też szereg chorób, np. cukrzyca, stwardnienie rozsiane, nadciśnienie lub choroby neurologiczne.

Polska jest jednym z dwóch krajów w Unii Europejskiej, w którym preparaty zawierające sildenafil można kupić bez recepty (podobna sytuacja ma miejsce na Malcie). A stosowanie viagry i innych leków na zaburzenia erekcji ma skutki uboczne, jak np. zaburzenia widzenia, nudności, omdlenia lub bóle głowy. I choć preparaty na zaburzenia erekcji przeznaczone są dla mężczyzn, którzy mają problemy w sferze cielesnej, to dla wielu panów stały się sposobem na urozmaicenie życia seksualnego.

Edukatorka seksualna i pisarka Joanna Keszka w rozmowie z Polskim Radiem 24 zwraca uwagę na istotny, a często pomijany aspekt stosowania środków na potencję, czyli perspektywę kobiety. – Zapomina się, że do skonsumowania efektów działania środków na potencję potrzeba dwojga – zaznacza. I dodaje, że środki na potencję mogą przedłużyć stosunek, a nie każdej kobiecie będzie to odpowiadać. – Jest ogromna różnica pomiędzy stosunkiem, który trwa około 10 minut, a takim, który trwa nawet 30 minut. Kobiety relacjonują, że ich partnerzy po zażyciu tabletki potrzebują mocniejszych bodźców, a z tego wynikają nawet historie przemocowe – dodaje Joanna Keszka. Przyjęcie tabletki nie jest jedynym sposobem na rozwiązanie kłopotów seksualnych. Alternatywą są specjalne ćwiczenia pozwalające nie tylko trwale rozwiązać problem, ale również pogłębić relację między partnerami. 

2024-10-07

ADO


Wiadomości
Zdobyć PAST-ę, czyli nasze DNA. Rozmowa z MARKIEM MILLEREM
Tomasz Barański
Czarno na białym. Jak powinniśmy oceniać Walusia?
Krzysztof Różycki
Andrzej Duda będzie pracować w MKOI i zajmie się sportem?
Zebrał: WA
Pokojowa Nagroda Nobla i antynuklearni wojownicy uderzają w Putina
EW na podst.: The Asahi Shimbun, The Japan Times
Sprawa TVN i Polsatu. Czy na pewno chodzi o ochronę przed rosyjskimi oligarchami?
Marek Palczewski
Społeczeństwo
Sigma. Rozmowa z ANNĄ WILECZEK
Tomasz Zimoch
Poradnik na czas wojny. To powinieneś wiedzieć
Wybrała i tłum. EW Na podst. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap – Rządowej Agencji do Spraw Sytuacji Kryzysowych
Szkoła do wynajęcia. To odpowiedź na kryzys kadrowy
E.W. na podst.: Aleksandra Pezda. „Belfer do wzięcia”. „Newsweek” nr 50/2024
„W pustyni i w puszczy” ma już 50 lat
(KGB) na podst. Radio TOK FM
Świat/Peryskop
Bożonarodzeniowy plac Świątego Piotra i 100 szopek w Watykanie
ANS na podst. vaticannews.va, ansa.it, rainews.it, sky.it, romatoday.it, ilpost.it
Rosjanie wywożą ukraińskie dzieci i przekazują rodzinom zastępczym
CEZ na podst.: 24tv.ua, newsonline.ua, currenttime.tv
Zmiany w Syrii. Obaliliśmy reżim!
(EW) Na podst.: CNN, BBC, Al Jazeera, Komsomolskaja Prawda
Francja. François Bayrou nowym premierem
(MS) LORIS BOICHOT © Figaro Syndication 2024
Wielkie otwarcie Notre-Dame de Paris. „Organy, obudźcie się!”
Magda Sawczuk
Lifestyle/Zdrowie
Godot de Mauroy. Twórczość Samuela Becketta
Leszek Turkiewicz
Angorka