R E K L A M A
R E K L A M A

Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Między tradycją a nowoczesnością

Zgodnie ze zwyczajem zawody poprzedziła oficjalna inauguracja. Po raz pierwszy w historii uroczystości otwarcia zaplanowano... na wodzie. 

Fot. Rawpixel

Sekwana ma zresztą odegrać ważną rolę w igrzyskach. Rzekę, w której od ponad 100 lat nie wolno się kąpać, oczyszczono, aby można było w jej wodach rozegrać część konkurencji. Ostatecznie czas pokaże, czy faktycznie uda się zrealizować ten plan, zależy on bowiem od pogody. Po opadach Sekwana ponownie staje się zbyt zanieczyszczona, by móc w niej pływać. 

Tymczasem pogoda w ostatnich tygodniach nie rozpieszcza Francuzów, co może pomóc złagodzić inny problem: już teraz sportowcy wprowadzający się do wioski olimpijskiej narzekają na brak klimatyzacji. A ten wybór podyktowany jest kwestiami ekologicznymi, podobnie jak kartonowe łóżka, które już stały się obiektem żartów. W rzeczywistości, choć faktycznie nie zachwycają wytrzymałością ani – jeśli wierzyć m.in. australijskiej mistrzyni waterpolo Tilly Kearns – wygodą, to organizatorzy chwalą się, że zostały wykonane w stu procentach z materiałów recyklingowanych. Same pokoje także są nieco spartańskie, ale wioska imponuje rozmiarami. Rozlokowana na przedmieściach Paryża może przyjąć ponad 14 tysięcy osób. Do tego dochodzi gigantyczna restauracja, czynna całą dobę i mogąca serwować 40 tysięcy posiłków dziennie. Dawna elektrownia z początku wieku została przekształcona w ogromną siłownię. 

Elektryczne skutery i samochodziki

W duchu ekologicznym i aby zerwać ze znanymi z poprzednich igrzysk smutnymi widokami opuszczonych po latach instalacji, cały ten teren ma później zostać przekształcony w nową dzielnicę, w której znajdzie się ponad 2800 mieszkań, akademik, hotel, dwie szkoły, 6 hektarów przestrzeni zielonych, 120 tys. mkw. powierzchni biurowych czy 3200 mkw. powierzchni handlowych. 

Tymczasem podczas igrzysk po tym ogromnym obszarze jego mieszkańcy będą mogli się poruszać elektrycznymi skuterami i samochodzikami marki Toyota. Oficjalni partnerzy wydarzenia są wszechobecni w wiosce: Carrefour otworzył supermarket, Head & Shoulders sponsoruje salon fryzjerski, a Pampers żłobek, w którym w ciągu dnia będą mogły przebywać dzieci sportowców. Darty, francuski gigant sprzętu AGD i elektroniki, wyposażył wioskę w 26 tysięcy różnych aparatów, w tym tysiąc pralek. Wyjątkiem są suszarki do włosów dostarczone przez firmę Panasonic. Z kolei Coca-Cola zainstalowała 60 fontann z wodą oraz napojami i przede wszystkim obiecała, że wszystkie plastikowe butelki zużyte podczas igrzysk zostaną poddane recyklingowi, co wpisuje się idealnie w filozofię zrównoważonego rozwoju i ekologicznych rozwiązań, na jakie postawili organizatorzy. 

Ale innowacje dotyczą także zawodów

Po raz pierwszy w historii igrzysk rozegrane zostaną konkurencje w sportach miejskich, takich jak skateboarding oraz breakdance. Ich wprowadzenie ma na celu przyciągnięcie młodszej publiczności i odzwierciedlenie współczesnych trendów w sporcie. Dodatkowo pojawią się również nowe konkurencje w ramach istniejących już dyscyplin, takie jak koszykówka 3 x 3 oraz boks kobiet w nowych kategoriach wagowych. Nowością jest także bieg maratoński otwarty dla amatorów. W tym samym dniu i na tej samej trasie (choć o innej godzinie) co zawodnicy elity 20 tysięcy amatorów również będzie mogło spróbować swoich sił. Zadbano o równość płci: igrzyska w Paryżu będą pierwszymi, na których liczba zawodników i zawodniczek będzie równa. Co więcej, wiele konkurencji odbędzie się w kultowych paryskich miejscach, takich jak wieża Eiffla, pod którą rozegrany zostanie turniej siatkówki plażowej, czy Grand Palais, gdzie zaplanowano zawody szermiercze i taekwondo. 

Igrzyska olimpijskie w Paryżu 2024 zapowiadają się jako wyjątkowe wydarzenie łączące tradycję z nowoczesnością w sercu jednej z najpiękniejszych stolic świata. 

2024-07-29

Magda Sawczuk


Wiadomości
Zmierzch koalicji? Jak długo jeszcze będzie w stanie wytrzymać?
Krzysztof Różycki
Królewski bankiet na cześć Macrona. Dyplomacja i symbole
MS na podst.: Le Figaro, Le Point, Paris Match, Huffington Post, BBC, Daily Mail
Społeczeństwo
Parówka z gwoździami. Zemsta na psie-bohaterze
ANS na podst.: ansa.it, gazzetta.it, bari.corriere.it, ilgiornale.it, ilmessaggero.it
IKONOWICZ: Budować i nie szczuć
Piotr Ikonowicz
Świat/Peryskop
Azjatycki smok rozpęta wojnę? Widmo globalnego konfliktu
KK na podst.: New York Times, South China Morning Post, Der Spiegel, Deutsche Welle, The Financial Times, Visegrad Post
Hymny narodów świata: Uttar Pradesh
Henryk Martenka
Na spotkanie z hienami. Nocna przygoda w Hararze
Marcin Osman
Kryzys konstytucyjny w Niemczech. Bundestag wstrzymuje wybór sędziów
KK na podst.: Der Spiegel, Focus, tagesschau.de, Rheinische Post, Bild Zeitung, Deutsche Welle
Złoto, gospodynie i kryzys. Nowa codzienność Turcji
H.J.
Lifestyle/Zdrowie
Lekarz rodzinny bez tajemnic. Najpopularniejsze fakty i mity
A.M.
„Separatka” na otwarcie VIII sezonu Wioski Artystycznej Janowo. 120 minut na jednym łóżku
Koniec filmu, początek życia. Michael Douglas schodzi ze sceny
ANS na podst.: gazzetta.it, corriere.it, ilfattoquotidiano.it, bestmovie.it, rollingstone.it
Od glinianych tabliczek do literackich arcydzieł. Księgi, które przetrwały czas
ANS na podst.: I libri che hanno cambiato la storia, wyd. Gribaudo
Oda do radości w rekordowym wykonaniu w Recklinghausen
ANS na podst.: repubblica.it, guinnessworldrecords.com
Angorka - nie tylko dla dzieci...