Wielkie przegrane MSWiA. Ustawa dezubekizacyjna nie działa
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przegrało ponad 90% spraw związanych z ustawą dezubekizacyjną. W ubiegłym roku Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA musiał wypłacić 1 miliard 460 milionów złotych w wyniku przegranych ponad 9 tysięcy procesów z emerytowanymi funkcjonariuszami.
Fot. Flickr
Procesowe porażki
Jak informuje „Rzeczpospolita”, w ubiegłym roku Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA wypłacił 1 miliard 460 milionów złotych z powodu przegranych ponad 9 tysięcy procesów z emerytowanymi funkcjonariuszami służb mundurowych.
Gazeta podaje, że według szacunków resortu sądy mają do rozpatrzenia około 12 tysięcy kolejnych indywidualnych spraw we wszystkich instancjach. W przypadku przegranej państwo będzie musiało zwrócić od 2,6 miliarda do 3 miliardów złotych. Kwota ta obejmuje wyrównanie rent i emerytur zmniejszonych ustawą dezubekizacyjną za ostatnie siedem lat.
Wiceminister spraw wewnętrznych Wiesław Szopiński informuje, że ministerstwo przegrywa ponad 90 procent spraw, a w części przypadków nie składa apelacji lub wycofuje się z niej po analizie akt. „Rzeczpospolita” zauważa, że zwracane kwoty powinny być wyższe, ponieważ nie uwzględniają odsetek za stracone lata – sądy jedynie uchylają decyzje MSWiA z 2017 roku.
Funkcjonariusze, aby dochodzić odsetek, muszą wszczynać osobne procesy, na co wielu z nich ostatecznie się nie decyduje. Jak przyznaje Jan Gaładyk ze Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych, w sprawie odsetek nie zapadł jeszcze ani jeden wyrok.
Czym jest ustawa dezubekizacyjna?
Ustawa dezubekizacyjna to potoczna nazwa ustawy z 16 grudnia 2016 roku, zmieniającej przepisy dotyczące zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy różnych służb mundurowych oraz ich rodzin. Przepisy znacząco obniżają wysokość świadczeń emerytalnych dla tysięcy Polaków, którzy pracowali w służbach mundurowych w czasach PRL, a także dla członków rodzin zmarłych funkcjonariuszy, uprawnionych do renty rodzinnej.
Świadczenia w nowym wymiarze są wypłacane od 1 października 2017 roku, po wydaniu odpowiednich decyzji ustalających prawo do emerytury. Zmiany te wprowadzają jednolite traktowanie wszystkich emerytowanych funkcjonariuszy, niezależnie od długości ich pracy w organach bezpieczeństwa PRL i ich późniejszej służby w wolnej Polsce.
Kontrowersje po dzień dzisiejszy budzi lista instytucji i formacji, w których pracowali obecni emeryci, gdyż niektóre z nich, według wcześniejszych regulacji prawnych i opracowań historycznych, nie miały charakteru organów bezpieczeństwa państwa. Wielu ekspertów wypowiadających się w sprawie tych przepisów przyznało, że ich zadaniem ustawa narusza zasadę zaufania do państwa i prawa oraz zasadę ochrony praw nabytych.
2024-06-07
Sebastian Jadowski-Szreder na podst. Onet, Business Insider, Rzeczpospolita, SEiRP Kielce
Ta strona używa plików cookies, dzięki którym może działać lepiej. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie zmian w ustawieniach przeglądarki.Rozumiem