„Nikt nie jest wieczny”
Kiedy tworzyliśmy rząd, z góry zapowiadałem, że nikt – łącznie ze mną – nie powinien przywiązywać się do myśli, że jest wieczny. Ta zasada wynika z tego, że jesteśmy tu po to, żeby maksymalnie wykorzystać sytuację. Liczy się wyłącznie interes państwowy – powiedział Tusk podczas konferencji.
Wśród polityków, którzy zostaną zastąpieni, znajdują się szef MSWiA Marcin Kierwiński, minister aktywów państwowych Borys Budka, szef resortu kultury Bartłomiej Sienkiewicz oraz minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman. Tusk podziękował ustępującym ministrom reprezentującym PSL-Trzecią Drogę oraz Koalicję Obywatelską.
Rekonstrukcja rządu stanowi odpowiedź na ogłoszenie kandydatów koalicji rządzącej w wyborach do Parlamentu Europejskiego, na których listach znaleźli się czterej ministrowie. Premier poinformował o planowanych zmianach 25 kwietnia za pomocą mediów społecznościowych, a szczegóły potwierdził 10 maja podczas rozmowy z dziennikarzami. Nowi ministrowie zostaną zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę 13 maja o godzinie 10:30. Donald Tusk poinformował także, że nowi ministrowie rozpoczną natychmiast pracę.
Dobra decyzja o ponownym połączeniu w ręku jednej osoby funkcji ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra koordynatora służb specjalnych jak miało to miejsce w czasie gdy szefem @MSWiA_GOV_PL był @Kaminski_M_.
— Błażej Poboży (@pobozy) May 10, 2024
Premier zapowiedział także, że istnieje już projekt ustawy, który zakłada powołanie konstytucyjnej komisji do zbadania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce.
Nowe nazwiska
Nowym szefem MSWiA został Tomasz Siemoniak, który łączy to stanowisko z funkcją ministra-koordynatora służb specjalnych. Hanna Wróblewska, historyk sztuki i była dyrektor Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, objęła resort kultury. Ministrem aktywów państwowych został Jakub Jaworowski, ekonomista i były podsekretarz stanu w poprzednich rządach Donalda Tuska oraz Ewy Kopacz. Z kolei Krzysztof Paszyk, dotychczasowy szef klubu parlamentarnego PSL-Trzecia Droga, przejął obowiązki ministra rozwoju i technologii.
Zanim ostatecznie potwierdzono skład zrekonstruowanego rządu, Sejm w czwartek odrzucił wniosek o wotum nieufności dla minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski z Polski 2050.
W głosowaniu, zwołanym na wniosek Prawa i Sprawiedliwości, udział wzięło 191 posłów popierających odwołanie, podczas gdy przeciw głosowało 240. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Marlena Maląg podczas konferencji w Sejmie wyjaśniła, że wniosek wynika z niezadowolenia dotyczącego zamrożenia cen energii tylko do końca czerwca oraz wprowadzania zmian związanych z ustawą wiatrakową.