R E K L A M A
R E K L A M A

W kalendarzu pojawi się nowe święto? Nawiązuje do wyborów 15 października

Posłanka Polski 2050 Trzeciej Drogi, Barbara Oliwiecka, uważa, że w polskich kalendarza powinno pojawić się nowe święto. Miałoby ono pojawić się 15 października, ponieważ tego dnia w ubiegłym roku do urn poszło 74,38 % Polaków. Choć jest to godny pochwały rekord, to czy konieczne jest huczne wspominanie go każdego roku?

Fot. Pixabay

Barbara Oliwiecka, zwróciła się z wnioskiem o ustanowienie dnia 15 października świętem państwowym do minister ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszki Buczyńskiej. „Warto upamiętnić rekordową frekwencję, wyższą nawet niż podczas wyborów w 1989 r. Ważnym argumentem jest to, że frekwencja była wysoka po obu stronach sceny politycznej. To było prawdziwe święto demokracji” – mówiła jeszcze w styczniu w rozmowie z Rzeczpospolitą posłanka Polski 2050. 

Dzień Społeczeństwa Obywatelskiego

Oliwiecka podkreśliła, że autorką pomysłu jest Dagmara Majewska-Misiek, działaczka Ostrowskiego Spaceru Protestacyjnego „Łańcuch Światła”, który powstał w obronie niezależności sądów za czasów rządu PiS-u.

„W Internecie zbiera podpisy pod petycją do marszałka Szymona Hołowni dotyczącą nowego święta” – poinformowała Rzeczpospolita.

Wymyślono już nawet nazwę dla proponowanego święta – byłby to Dzień Społeczeństwa Obywatelskiego. Jak podkreśla jednak posłanka, Polacy nie mieliby z tej okazji dnia wolnego od pracy.

A może 13 grudnia?

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, Bartosz Kownacki, odniósł się do niecodziennego pomysłu. Zauważając, że frekwencja w wyborach jest bardzo ważna, jednak wolałby nie ustanawiać z tej okazji specjalnego święta, tylko podejmować działania mające na celu zwiększenie frekwencji w kolejnych wyborach. Polityk zaproponował też, aby panie świętowały inny dzień, czyli 13 grudnia.

Politycy PiS oraz inne media prawicowe określają koalicję jako „koalicję 13 grudnia”. Nazwa ta odnosiła się do daty powołania rządu przez prezydenta Andrzeja Dudę w dniu 13 grudnia 2023 roku oraz stanowi aluzję do 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce przez generała Jaruzelskiego 13 grudnia 1981 roku.

Przykłady użycia określenia „koalicja 13 grudnia” z portalu X.
2024-04-03

Anna Jadowska-Szreder na podst. Rzeczpospolita