Znamy nowych członków Trybunału Stanu. Wybrano najmłodszą sędzię w historii

Sejm wybrał nowych członków Trybunału Stanu. Mimo, że najwięcej kandydatów zgłosiło Prawo i Sprawiedliwość, to kandydacie zgłaszani przez zjednoczoną opozycję będą mieć większość głosów w trybunale. Może to pozwolić pociągnąć do odpowiedzialności m.in. szefa NBP Adama Glapińskiego.

Nowi członkowie Trybunału Stanu: Jacek Dubois, Kamila Ferenc, Marcin Radwan-Röhrenschef (fot. Wikimedia)

Trybunał Stanu wybrany przez Sejm X kadencji składa się z prawników o bardzo dużym doświadczeniu zawodowym. Najwięcej miejsc w Trybunale otrzymał klub Prawa i Sprawiedliwości. Mowa o siedmiu członkach wśród których możemy znaleźć m.in. Adriana Salusa czy Maciej Zaborowski.

Siedem miejsc nie gwarantuje jednak kierowania Trybunałem. Sześciu sędziów zaproponowała bowiem Koalicja Obywatelska, dwóch Polskie Stronnictwo Ludowe i po jednym Polska 2050, Lewica i Konfederacja.

Trybunał Stanu. Kim będą jego członkowie?

Wśród sędziów Trybunału Stanu znajduje się wiele znajomych twarzy. Można tu wymienić m.in. znanego warszawskiego adwokata Jacka Duboisa, który reprezentował między innymi Beatę Sawicką, Donalda Tuska, Bronisława Komorowskiego czy Romana Giertycha. W Trybunale zasiądzie także po raz kolejny Józef Zych, legenda polskiego parlamentaryzmu, jeden z pierwszych marszałków Sejmu III RP i honorowy prezes PSL.

Z nowych członków Trybunału warto wspomnieć o Prezesie Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysławie Rosatim oraz warszawskiej adwokatce Kamili Ferenc. Mecenas Ferenc zasłynęła jako pełnomocniczka kobiet w sprawach związanych z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji (reprezentowała m.in. panią Joannę z Krakowa). Ponadto jej działania doprowadziły do decyzji Rzecznika Praw Pacjenta, który zadecydował, że zagrożenia zdrowia psychicznego pacjentki w ciąży jest wystarczającą przesłanką do przeprowadzenia aborcji. 32-letnia Kamila Ferenc będzie najmłodszą kobietą w historii III RP, która zostanie sędzią Trybunał Stanu.

2023-11-21

Angora