Zełenski ignoruje Dudę. Zbliżenie z Berlinem

Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski przebywa w Nowym Jorku. W siedzibie ONZ spotkał się z wieloma światowymi przywódcami. Zdjęcia z tych spotkań opublikował w serwisie X (dawny Twitter). Jakże to wymowne, że na żadnym z nich nie widać Andrzeja Dudy.

Fot. domena publiczna

„Przygotowują scenę dla moskiewskiego aktora”

Relacje polsko-ukraińskie pogorszyły się w ostatnich tygodniach bardzo mocno. Kwestia embarga nałożonego na ukraińskie zboże oburzyła Kijów. Do tego stopnia, że prezydent Zelenski zasugerował, iż są tacy w Europie, którzy „przygotowują scenę dla moskiewskiego aktora”.

Thriller ze zbożem

– Jest niepokojące to, jak niektórzy w Europie, niektórzy nasi przyjaciele w Europie, odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem – powiedział, występując w debacie generalnej na 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Korespondent RMF FM w USA Paweł Żuchowski opublikował w serwisie X wpis ze zdjęciem przedstawiającym spotkania Zełenskiego z różnymi przywódcami. Spójrzmy, kto na nich się znalazł:

Wdzięczny von der Leyen

Zełenski rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Oboje przedyskutowali kwestię nieprzedłużenia embarga na import ukraińskiego zboża do pięciu krajów Unii Europejskiej. Był wdzięczny szefowej KE „za dotrzymanie słowa”.

Spotkanie z Scholzem

Zełenski spotkał się też z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, któremu na początku wojny zarzucano opieszałą postawę w kwestii dostaw broni dla Ukrainy.  Jego partia SPD w ocenie wszelkiego rodzaju wojen kieruje się pacyfizmem, w koalicji rządowej to Zieloni i liberałowie naciskali na socjaldemokratów, by przyspieszyli pomoc dla Ukrainy. Jednak z czasem, mimo początkowego sceptycyzmu SPD, relacje Kijowa z Berlinem znacznie się poprawiły.

Dodajmy, że w nowym niemieckim pakiecie pomocy dla Ukrainy ma znaleźć się amunicja, pojazdy opancerzone, systemy usuwania min, odzież i generatory prądu i ciepła, ale mimo nalegań Kijowa zabraknie pocisków manewrujących Taurus. Szef niemieckiego resortu obrony Boris Pistorius tłumaczył to potrzebą wyjaśnienia wielu aspektów.

Niemcy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ? Postulat Ukrainy

Mimo to Zelenski ma zaskakujący postulat, chciałby, aby Niemcy zostały włączone do Rady Bezpieczeństwa ONZ:

Brazylijski akcent

Jak widać we wpisie zamieszczonym przez Pawła Żuchowskiego, Zełenski spotkał się też z Lulą, prezydentem Brazylii. To o tyle ciekawe, że Brazylia jest członkiem BRICS, a więc sojuszu kilku państw, w którego skład wchodzi rzecz jasna także Rosja.

W kwietniu Lula przyznał, że rosyjska inwazja na Ukrainę jest zła, ale pytał też, dlaczego nikt nie mówi o pokoju. Sugerował tym samym, że przede wszystkim Amerykanie nie chcą zakończyć wojny, co wpisywało się w narrację rosyjską.

Jego stanowisko ewoluowało, zaskoczył wiele osób twierdzeniem, że potępia naruszenie terytorium Ukrainy. Wcześniej wszak utrzymywał, że „wojna wybuchła w wyniku decyzji podjętych przez dwa państwa”, nawoływał Unię i USA, by „przestały zachęcać Ukrainę” do walki.

Jak widać, Zełenski spotykał się z niełatwymi partnerami, natomiast do spotkania z prezydentem Polski nie doszło, mimo że jeszcze jakiś czas temu Andrzej Duda był najbardziej popularnym zagranicznym politykiem na Ukrainie.

 

2023-09-21

Bartłomiej Najtkowski