Zawieszenie Adama Gomoły. Poseł Polski 2050 obiecywał „jedynkę” za pieniądze?

Adam Gomoła z Polski 2050 został zawieszony z powodu postawionych mu zarzutów. W zamian za kwotę pieniężną miał on obiecywać uzyskanie "jedynki" na liście wyborczej.

Fot. YouTube

Pieniądze za „jedynkę”

Adam Gomoła został zawieszony w prawach członka partii Polska 2050 w związku z publikacją „Nowej Trybuny Opolskiej”. Ujawniła ona nagranie, na którym 26-letni poseł namawiał działacza do przekazania 20 tys. złotych na firmę znajomej, szefowej struktur w regionie opolskim. W zamian polityk obiecywał „jedynkę” w wyborach samorządowych.

Michał Kobosko, bliski współpracownik Szymona Hołowni, potwierdził tę informację dla mediów. Po zapoznaniu się z treścią artykułu, działacze partii natychmiast podjęli działania. Kobosko wyjaśnił, że jeszcze tego samego wieczoru przeprowadzono rozmowę z Adamem Gomołą, który zdecydował o zawieszeniu swojej działalności w klubie parlamentarnym i członkostwie w partii. Dodał również, że sprawa będzie dokładnie wyjaśniona, a zarzuty zostaną gruntownie zweryfikowane. Jednocześnie poinformował:

Nic nam o tym nie wiadomo, żeby dochodziło do korupcji politycznej.

Według informacji zamieszczonych w „Nowej Trybunie Opolskiej”, nagrana rozmowa z udziałem posła Adama Gomoły miała miejsce w środku lutego. Polityk Polski 2050 domagał się od jednego z działaczy wpłaty wspomnianej kwoty na konto firmy „Carrington Media&Event”, której właścicielką jest 22-letnia Barbara Łabędzka. Co istotne, pełni ona funkcję szefowej sztabu partii Szymona Hołowni w Opolu. Zna się także z Gomołą.

Oświadczenie Polski 2050

Polska 2050 zdążyła wydać już w sprawie Gomoły oświadczenie. Możemy w nim przeczytać, iż w związku z doniesieniami prasowymi dotyczącymi posła Adama Gomoły, został on wezwany do udzielenia pełnych wyjaśnień. Równocześnie został wyłączony z wszelkich działań związanych z prowadzoną kampanią wyborczą. Region opolski będzie dodatkowo nadzorowany przez pełnomocnika finansowego KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni.

Do czasu wyjaśnienia sprawy Adam Gomoła zostaje zawieszony w prawach członka Klubu Parlamentarnego Polska 2050-Trzecia Droga. Poseł poinformował również zarząd o złożeniu wniosku o zawieszenie swojego członkostwa w partii. Zapewniono też, że kampania wyborcza prowadzona jest zgodnie z przepisami prawa, a każdy podejrzany sygnał będzie wyjaśniany na bieżąco.

Sam Gomoła nie przyznaje się jednak do tego, aby omijał ustawę o finansowaniu partii politycznych. Polityk zaprzeczył, aby wiedział cokolwiek o podobnej propozycji skierowanej do niego.

PiS podchwycił temat

O sytuacji wypowiedział się publicznie również poseł PiS Radosław Fogiel.

Słowa, które padają na nagraniu, słowa posła Gomoły, że taka praktyka podpisywania umów z zewnętrznymi podmiotami, by finansować de facto kampanię, by promować partię, miała być powszechna w czasie wyborów parlamentarnych, stawia pod znakiem zapytania uczciwość i legalność kampanii wyborczej Polski 2050 Szymona Hołowni – oznajmił Fogiel.

Następnie dodał:

To nie jest pierwszy raz, kiedy pojawiają się znaki zapytania dotyczące finansowania tej partii. Kilka tygodni temu mieliśmy chociażby sprawę pani Poseł Izabeli Bodnar.

 

2024-03-08

Sebastian Jadowski-Szreder