Zamach w Krasnogorsku. Czy ma związek z ostrzeżeniami ambasady USA?

Zamaskowani napastnicy zaatakowali halę koncertową w Krasnogorsku pod Moskwą, gdzie planowano przeprowadzenie koncertu rockowego.

Fot. YouTube

Strzelanina i dwie eksplozje

Według najnowszych doniesień rosyjskich mediów, co najmniej 40 osób straciło życie, a 100 zostało rannych. Reuters z kolei raportuje o 18 ofiar śmiertelnych i 43 rannych.

Rosyjska agencja TASS ogłosiła po godzinie 18:30 czasu polskiego, że doszło do eksplozji i pożaru. Gęsty, czarny dym widoczny jest na nagraniach z miejsca zdarzenia. Po godzinie 19 media przekazały informacje o drugiej eksplozji. Nagrania w mediach społecznościowych pokazują kłęby dymu nad budynkiem. Wedle doniesień część dachu hali zawaliła się, a około jedna trzecia budynku zajęła się płomieniami.

Komunikat z początku marca

Aktualnie nie wiadomo, kim są sprawcy, ale media zawracają uwagę na sytuację z początku tego miesiąca.

Ambasada monitoruje doniesienia o ekstremistach, którzy planują wkrótce zaatakować duże zgromadzenia w Moskwie, jak na przykład koncerty – ostrzegło przedstawicielstwo USA w Rosji.

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Moskwie zaapelowała do swoich obywateli o zachowanie ostrożności i unikanie dużych zgromadzeń ludzi w świetle informacji o planowanych atakach „ekstremistów” w stolicy Rosji. Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała, że udaremniła planowany atak na synagogę w Moskwie.

Według Reutera, wcześniej FSB poinformowała o udaremnieniu planowanego ataku, który miał być zorganizowany przez afgańską filię tzw. „Państwa Islamskiego”. Jednak Reuters zaznaczył też, że nie ma jasnego związku między tymi dwoma komunikatami.

Bojownicy mieli nie poddać się bez walki. FSB doniosło o znalezieniu i skonfiskowaniu broni palnej, amunicji oraz sprzętu do produkcji materiałów wybuchowych. Poinformowała także, że atak na synagogę planowała organizacja znana jako Państwo Islamskie Prowincji Chorasan, która dąży do ustanowienia kalifatu w regionie obejmującym Afganistan, Pakistan, Turkmenistan, Tadżykistan, Uzbekistan i Iran.

2024-03-22

Sebastian Jadowski-Szreder