Wzmocnienie sojuszu polsko-koreańskiego

Jak wiadomo, będące liderem NATO Stany Zjednoczone mają być gwarantem bezpieczeństwa Polski, jednak Warszawa zabiega o to, by nie opierać w całości kwestii obronności naszego kraju na relacjach z Waszyngtonem. Rośnie zatem rola Seulu.

Prezydent Poznania z koreańskim partnerem (fot. YouTube WTK)

Poznańskie media donoszą, że stolica Wielkopolski podjęła kooperację z koreańskim miastem Changwon. Jest to o tyle istotne i warte odnotowania, że właśnie w tym mieście produkowane są czołgi K2. A miejmy na uwadze, że do naszego kraju trafiają tanki nie tylko z USA, ale też z Korei Południowej właśnie.

Interesujące jest z pewnością to, że współpraca na linii Warszawa-Seul zatacza coraz szersze kręgi. Ta polsko-koreańska kooperacja nie sprowadza się tylko do relacji państwowych administracji.

Wygląda na to, że korzyści z dobrych relacji obu państw mają uzyskać także różne regiony w Polsce. Tym razem mowa jest o Wielkopolsce. Aby temu dowieść, zaznaczmy, że prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i burmistrz Changwon Hong Nam-Pyo podpisali memorandum o wzajemnej współpracy.

Skorzystają Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne i H. CEGIELSKI-POZNAŃ S.A

Jacek Jaśkowiak był niezwykle zadowolony, gdy mógł ogłosić, że dojdzie do współpracy stolicy Wielkopolski z Changwon. Spójrzmy, jak zachwalał tę obiecującą perspektywę dla miasta, w którym rządzi:

„Changwon, silny ośrodek przemysłu zbrojeniowego Korei, planuje część produkcji przenieść do Poznania. To bardzo duża i ważna inwestycja. Cieszę się, że poznańskie firmy, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne i H. CEGIELSKI-POZNAŃ S.A. na niej skorzystają” – napisał w mediach społecznościowych prezydent Poznania. 

Miasto znane z rozwiniętego przemysłu obronnego

Miasto Changwon  zasługuje na to, by zwrócić na nie uwagę z tego powodu, że to właśnie tam swoje siedziby mają działające z rozmachem, największe firmy przemysłu obronnego w Korei Południowej : Hyundai Rotem i Hanwha Defense.

Czołgi, armatohaubice, wyrzutnie rakiet…

Portal Money.pl donosił w czerwcu:

„W ostatnim czasie Polska zamówiła z Korei Południowej szereg różnych typów sprzętu bojowego – czołgi K2 Black Panther, samobieżne armatohaubice K9, wyrzutnie rakiet K239 Chunmoo, a także lekkie samoloty FA-50. Strona polska planuje pozyskanie łącznie 1000 czołgów K2 oraz ich spolonizowanej wersji K2PL”.

Korea Południowa jest sojusznikiem USA

Jak widać, te zakupy w Korei mają być zakrojone na szeroką skalę i obejmować różnego rodzaju broń, którą Koreańczycy produkują. Korea Południowa jest sojusznikiem USA, a Waszyngton ma na uwadze to, co dzieje się na Półwyspie Koreańskim w związku z agresywną retoryką Korei Północnej, państwa totalitarnego, które ostatnio zacieśnia współpracę z putinowską Rosją.

Produkcja haubic w Polsce od 2026

Strona wojsko-polskie.pl informuje, że dostawy 624 haubic K9PL nastąpią w 2024 r., natomiast w ramach tej współpracy uruchomienie produkcji haubic w Polsce zgodnie z planem powinno odbyć się w 2026 r.

Zdziwienie niemieckiej prasy

Pod koniec września 2022 roku niemiecka prasa była zaskoczona tym, jak rozwijają się relacje polsko-koreańskie w kontekście współpracy militarnej.

„Polska, która przekazała dużą część swoich systemów broni armii ukraińskiej, zbroi się jak żaden inny kraj NATO. To, że rząd w Warszawie wybrał Koreę Południowa na długoterminowego partnera, zaskoczyło wielu zagranicznych obserwatorów. Bowiem kraj na Dalekim Wschodzie sam nie jest członkiem NATO i tym samym interoperacyjność południowokoreańskich systemów broni z systemami NATO nie jest zapewniona” – stwierdził swego czasu publicysta „Die Welt” (cytujemy jego konstatację z tłumaczeniem z serwisu Onet).

Prezes PiS z uznaniem o Korei Południowej

Zauważmy, że już w 2015 r. prezes PiS Jarosław Kaczyński porównał Polskę do Korei Południowej i „uznał ten azjatycki kraj za wzór”.

– Polska też może stać się potęgą gospodarczą i militarną tak jak Korea Południowa – stwierdził już w listopadzie 2010 roku lider Zjednoczonej Prawicy.

Jak widać, obecnie rządzący w Polsce uważają, że Korea Południowa jest wartościowym i wiarygodnym partnerem, który może stanowić inspirację dla naszego kraju.

2023-09-11

Bartłomiej Najtkowski