Śmierć Aleksieja Nawalnego. Rosyjski opozycjonista miał 47 lat

Lider rosyjskiej opozycji, Aleksiej Nawalny, zmarł w kolonii karnej, co potwierdził Departament Więziennictwa Rosji.

Fot. Wikimedia

Kreml twierdzi, że nie posiada informacji na temat przyczyn jego śmierci. Nawalny zmarł w Zakładzie Karnym nr 3 w rosyjskim Okręgu Autonomicznym Jamalsko-Nienieckim.

W oświadczeniu podano, że Nawalny poczuł się źle po spacerze w piątek i niemal natychmiast stracił przytomność. Pomimo wezwania lekarzy, nie udało się go uratować. Przyczyna jego śmierci nie została jeszcze ustalona, choć rosyjski kanał propagandowy RT podaje, że mężczyzna doznał zakrzepu krwi.

Nawalny, który w przeszłości organizował masowe protesty przeciwko rosyjskim władzom, został aresztowany w styczniu 2021 roku po powrocie do Rosji z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia. Wobec niego wytoczono kolejne sprawy karne, które łącznie skutkowały wyrokami na ponad 30 lat pozbawienia wolności.

Reakcja Kremla na informację o śmierci Nawalnego obejmuje zapowiedź kontroli ze strony Federalnej Służby Więziennej (FSIN), co ogłosił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Prawnik Nawalnego, Leonid Sołowjow, odmówił komentarza na prośbę rodziny opozycjonisty. Według jego słów, wizyta prawnika u Nawalnego w środę przebiegała normalnie. 

2024-02-16

Sebastian Jadowski-Szreder