Rusza akcja kontrowersyjnego naukowca: „Nie dla obcych wojsk w Polsce”

Leszek Sykulski jest politologiem, który zajmuje się szeroko pojętą geopolityką. Wiele osób zarzuca mu prorosyjskie działania i antyamerykańską orientację polityczną. Tym razem Polski Ruch Antywojenny, którego jest liderem, rozpoczyna kontrowersyjną akcję protestacyjną.

Leszek Sykulski (fot. YouTube)

Inicjatywą, która powstała z woli Sykulskiego, jest protest w imię hasła „Nie dla obcych wojsk w Polsce”. W ten sposób działacze związani z tym politologiem chcą wyrazić sprzeciw wobec obecności obcych sił zbrojnych w naszym kraju. Sykulski pomstuje na „patrolowanie polskich miast przez amerykańskich żandarmów”.

Kampania referendalna zwolenników hasła „Stop amerykanizacji Polski”

Dziś w Lublinie inicjatorzy akcji chcą rozpocząć kampanię referendalną, której hasło jest znamienne i oddaje poglądy pomysłodawców: „Stop amerykanizacji Polski”. Sykulski zapowiada, że to jest dopiero początek…

Wywiad z ambasadorem Rosji

Leszek Sykulski dotąd wsławił się w tym, że przeprowadził w sposób przymilny wywiad z ambasadorem Rosji w Polsce, czym oburzył znaczną część opinii publicznej w naszym kraju. A wynikało to z tego, że pozwolił wyrażać otwarcie swoje poglądy przedstawicielowi kraju-agresora, który dokonał brutalnej napaści zbrojnej na terytorium Ukrainy.

Podziw dla Armii Czerwonej

Na początku maja Sykulski zszokował zwłaszcza użytkowników Twittera swoim wpisem, w którym deklarował chęć złożenia kwiatów pod Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie:

„9 maja br. jako #PolskiRuchAntywojenny złożymy kwiaty pod Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie. Pamiętamy 17 września, ale także pamiętamy OCALENIE narodu polskiego od ludobójstwa banderowskiego i ludobójstwa niemieckiego. Składać będziemy hołd ofiarom II wojny światowej, jak i bohaterom walki z nazizmem/hitleryzmem. #CześćIchPamięci”.

„Proradzieckie uniesienia Sykulskiego”

Później twierdził, że „ktoś włamał mu się na konto”. Nawet radykalny prawicowiec Tomasz Kalinowski ze Stowarzyszenia Marsz Niepodległości wówczas wyraził ogromne oburzenie po przeczytaniu proradzieckiego wpisu Sykulskiego:

„Proradzieckie uniesienia Sykulskiego nie powinny nikogo dziwić. Od ataku Rosji na Ukrainę ten człowiek jawnie sieje rosyjską propagandę, tu także w sferze historycznej. Hańba tym, którzy wchodzą dziś w sojusz polityczny z takimi ludźmi” – napisał na Twitterze.

Przeciwko NATO

1 maja w Warszawie kilkaset osób uczestniczyło w manifestacji Polskiego Ruchu Antywojennego. Członkowie i sympatycy tej formacji nie zostawili suchej nitki na sojuszu transatlantyckim:

„Interesy NATO nie są tożsame z interesami społeczeństwa polskiego” – głosili demonstranci. Co nie zaskakuje, popularne były wówczas także hasła skrajnie antyamerykańskie i antyukraińskie.

Fałszywy pacyfizm Sykulskiego

Minister Stanisław Żaryn, który zajmuje się walką z dezinformacją i przekazami korzystnymi dla Kremla, które są częścią wojny hybrydowej, propagandowej narracji Moskwy, swego czasu w rozmowie z portalem wpolityce.pl odniósł się do działań Sykulskiego i jego stowarzyszenia:

„W Polsce środowisko odwołujące się do fałszywego pacyfizmu konsoliduje się wokół L. Sykulskiego, który prezentuje tezy zbieżne z działaniami rosyjskiej propagandy, oskarża Rząd RP, Zachód i USA o prowokowanie wojny i nawołuje do partnerstwa z Rosją.To człowiek, którego działalność już kilkukrotnie zwracała moją uwagę ze względu na charakter tez, które publicznie stawia. A tezy te to m.in. publiczne oskarżanie polskich władz i rządu o przygotowywanie jakiejś formy agresji czy dołączenia do wojny z Rosją. To tezy również związane z budową oporu społecznego wobec władz RP, a także prezentowania pewnych niuansów i relatywizowania tego, co dzieje się przeciwko Ukrainie. Analiza tych przekazów wskazuje jednoznacznie, że jest to człowiek, który kolportuje tezy tożsame z rosyjską propagandą”.

Sykulski o kolonii

Tymczasem Leszek Sykulski nie przestaje intensywnie działać na X-ie, dawnym Twitterze, gdzie nie ustaje w propagowaniu narracji antyamerykańskiej. Oto kolejny jego wpis:

„.

 

2023-09-19

Bartłomiej Najtkowski