RMF nie krytykował Orlenu. Spółka płaciła stacji za robienie dobrego PR-u

OKO.press zbadało związki RMF FM z PKN Orlen. Serwis uważa, że stacja nie kwestionowała działań Orlenu i Daniela Obajtka, ponieważ spółka była ważnym sponsorem. Dodatkowo, żona szefa informacji RMF FM Marka Balawajdra pracuje jako dyrektorka w czeskiej firmie należącej do Orlenu.

Fot. Wikimedia

Pieniądze od spółki Orlen

Serwis OKO.press w swym śledztwie opiera się na raporcie prof. Tadeusza Kowalskiego – eksperta od mediów. Badał on, jak Prawo i Sprawiedliwość finansowo wspomagało “swoje” media w ostatnim czasie. PKN Orlen ma być istotnym dawcą reklam RMF FM. W 2021 roku był jednym z dwóch największych wśród spółek państwowych i tak w stacji z Kopca Kościuszki (przy 29,9 proc. słuchalności) wydał 23 mln złotych.

Po telewizji Polsat RMF FM ma być medium, które dostawało najwięcej pieniędzy od rządu. Gdy ten kupował miejsce na kampanię informacyjną “Szczepimy się” w 2021 roku, RMF FM był drugim z największych odbiorców. Reklamy nie były natomiast emitowane w mediach krytycznych dla rządu.

OKO.press pisze następnie, że Orlen jest często opisywany przez redakcję RMF FM, lecz zazwyczaj w dobrym tonie. Serwis twierdzi, powołując się na pracowników stacji, że np. gdy na stacjach Orlenu pod koniec września tego roku z braku paliwa nastąpiły “masowe usterki dystrybutorów” RMF przez 30 godzin odwlekało publikację materiału na ten temat. Miał zostać on poruszony przez RMF FM, dopiero gdy zabrakło paliwa dla karetek.

Zeznania pracownika

Jeden z pracowników stacji w rozmowie z OKO.press powiedział, że ze strony przełożonych są silne naciski na to, by uczestniczyć w konferencjach Orlenu i promować tak Orlen jak i Obajtka.  Zarząd radia chce, aby nagrywać wypowiedzi Obajtka, a nawet zapraszać go do programów publicystycznyuch.

OKO.press pisze także, że Daniel Obajtek ma duże wpływy w RMF FM. Jako przykład podaje historię z 2022 roku, gdy Jacek Sasin miał być gościem wywiadu u Krzysztofa Ziemca. W ostatniej chwili został jednak zmieniony na szefa Orlenu: Pracownik RMF FM zeznał, że była to decyzja Balawajdra. Sasin od tej pory miał już nie pojawić się w żadnej z rozmów na tej stacji

Zdarzyła się sytuacja, kiedy Obajtek przyszedł na wywiad do Terlikowskiego i ten nie zostawił na nim suchej nitki. Od tamtego momentu już do niego nie przychodzi na wywiady, bo wybiera spotkania u Berendy, a ten nie jest aż tak dociekliwy. Sam Krzysztof Berenda to szef redakcji RMF FM i wedle zapewnień anonimowego pracownika ma się dobrze znać z Obajtkiem oraz jego zaufanym człowiekiem Adamem Burakiem.

Pracownik RMF, który rozmawiał z serwisem OKO.press, mówi, że szefowie rzadko otwarcie zakazują przygotowywania materiałów na tematy nieprzychylne dla władzy, ale często dziennikarze słyszą, że ich materiał nie zmieści się w ramówce. To działa mocno psychologicznie, ponieważ jeśli ktoś wie, że może nie wejść, to sam zrezygnuje.

Żona Balawajdra

Co istotne, żona Marka Balawajdra to była policjantka. Od 10 listopada 2021 roku jest w radzie nadzorczej Rosomak SA – spółki państwowej zajmującej się produkcją i naprawą pojazdów bojowych. Ona jak i jej koledzy z rady nadzorczej zostali powołani na to stanowisko za czasów PiS. Co więcej, serwis podaje także, że Magdalena Balawajder pracuje również w czeskiej spółce podległej PKN Orlen. Pełni tam funkcję Dyrektor ds. sponsoringu w ORLEN Unipetrol.

Serwis twierdzi, że zarząd i radę nadzorczą Orlen Unipetrol obsadzają ludzie zaufani Daniela Obajtka. Redakcja OKO.press kontaktowała się z Magdaleną Balawajder, jednak ta nie chciała rozmawiać o tym twierdząc, że to jej prywatne sprawy gdzie pracuje.

Pytanie zadano także Markowi Balawajdrowi, ale ten jednak twierdził, że nie śledzi kariery swojej żony i nie rozmawia o niej. Dodaje, że nawet nie wie, czym się ona zajmuje. Dyrektor RMF FM miał nawet stwierdzić, że on nie pyta o to, co robią żony innych dziennikarzy.

2023-10-30

Sebastian Jadowski-Szreder