Przez kilka lat miała w mózgu pasożyta, który do tej pory nie występował u ludzi

W 2021 roku kobieta trafiła do szpitala w Canberze w Australii, skarżąc się na problemy z żołądkiem, suchy kaszel i nocne poty. Badania wykazały uszkodzenia płuc, wątroby i śledziony. Kilka miesięcy później zgłosiła depresję i kłopoty z pamięcią. Na skanach mózgu zauważono pasożytniczego nicienia z gatunku, który zazwyczaj występuje u pytonów.

Źródło: YouTube

Doktor Sanjayi Senanayake otrzymał niepokojący telefon od koleżanki, doktor neurochirurgii Hari Priya Bandi, w którym usłyszał:

„O mój Boże, nie uwierzysz, co właśnie znalazłam w mózgu tej kobiety –  to jest żywe i wijące się”.

Doktor Bandi wyciągnęła od swojej pacjentki 8-centymetrową pasożytniczą glistę, co skłoniło ją do skontaktowania się z Senanayake i innymi kolegami ze szpitala w celu uzyskania porady dotyczącej dalszego postępowania. Zespół szpitalny szybko zebrał się, aby ustalić, jaki to rodzaj glisty i podjąć decyzję o leczeniu pacjentki. Najważniejsze było opracowanie terapii, której mogła potrzebować kobieta.

Lekarze rozpoczęli poszukiwanie informacji w przeróżnych podręcznikach, by dowiedzieć się, jakie glisty mogą przedostać się do mózgu człowieka. Nie zdało się to na wiele, dlatego grupa postanowiła zwrócić się o pomoc do zewnętrznych ekspertów. Wybór padł a naukowca z agencji CSIRO posiadającego dużą wiedzę na temat pasożytów. Był podobno niezwykle zszokowany i od razu stwierdził, że odnaleziony pasożyt w mózgu pacjentki to Ophidascaris robertsi.

 Ophidascaris robertsi to glista, która zwykle występuje u pytonów. Pacjentka szpitala w Canberze to pierwszy na świecie przypadek wykrycia tego pasożyta u człowieka.

Pacjentka mieszkała w pobliżu jeziora, gdzie zamieszkiwały pytony dywanowe. Mimo braku bezpośredniego kontaktu z wężami, często zbierała warzywa z okolic jeziora do gotowania. Najprawdopodobniej ​​to mogło być źródło zarażenia. Naukowcy wysunęli hipotezę, że pyton mógł wydalić pasożyta wraz z kałem na zbierane przez kobietę rośliny. Tym sposobem pasożyt przedostał się ostatecznie do jej organizmu.

Doktor Senanayake stwierdził, że ​​pacjentka odzyskuje zdrowie i jest pod stałą opieką lekarską. Przypadek ten został opisany we wrześniowym wydaniu czasopisma Emerging Infectious Diseases.

Jak pasożyty mogą znaleźć się w mózgu?

Pasożyty to organizmy, które osiedlają się w innym organizmie i zaczynają go wykorzystywać jako źródło pożywienia. Kiedy człowiek zostaje żywicielem, stanowi to zagrożenie dla jego zdrowia, zwłaszcza jeśli pasożyty osiedlają się w mózgu. Tak jak było to w przypadku 64-latki, nie jest konieczny bezpośredni kontakt z nosicielami, ale choćby z zakażoną glebą czy roślinami.

Najczęstsze objawy obecności pasożytów w mózgu

  • Napady silnego bólu głowy;
  • Osłabienie;
  • Pulsujący ucisk w skroniach;
  • Wysoka gorączka i stany zapalne;
  • Problemy z koncentracją;
  • Trudności z utrzymaniem równowagi;
  • Napady padaczkowe lub padaczko podobne;
  • Stany depresyjne;
  • Symptomy przypominające schizofrenię.

Choć może brzmieć to zaskakująco, w rzeczywistości obecność pasożytów w mózgu może prowadzić do chorób psychicznych lub objawów przypominających choroby psychiczne.

2023-08-31

Anna Jadowska-Szreder