Przedwyborcze potyczki. Ile kosztują nas obietnice i kto ma większe szanse na wygraną?

Doszliśmy do tego etapu walki o wyborców, w którym z ust kandydatów padają pierwsze obietnice. Warto zadać sobie tu pytanie, ile ich realizacja będzie nas kosztować. Warto też trzeźwo przemyśleć to, czy obietnice te są w ogóle realne do spełnienia.

Fot. Pexels

Sondaż IBRiS

Według sondażu IBRiS, Prawo i Sprawiedliwość jest blisko osiągnięcia swojego maksimum poparcia, podczas gdy Koalicja Obywatelska znajduje się w dużo lepszym położeniu i jest w stanie nawiązać walkę o zwycięstwo w nadchodzących wyborach. Ankietowani byli pytani o skłonność do zagłosowania na każde z ugrupowań, a ich szanse na to były określane w skali pd 1 do 5. Dzięki temu zmierzono potencjały wszystkich sił politycznych, tzw. sufity i podłogi poparcia. Aktualny potencjał ugrupowań to odpowiedzi 4+5, czyli wyborcy gotowi do zagłosowania na nie. Całkowity zasięg ugrupowań to odpowiedzi 3+4+5, co wyznacza szacowany maksymalny wynik możliwy do osiągnięcia przez dane ugrupowanie.

Według wspomnianego badania Prawo i Sprawiedliwość ma największy aktualny potencjał poparcia wynoszący 32,2%, a ich całkowity zasięg wynosi 40,5%. Koalicja Obywatelska ma 31,4% poparcia i „sufit” poparcia wynoszący aż 49%. Lewica posiada 21% poparcia i „sufit” poparcia wynoszący 41,2%. Konfederacja jest rozważana przez 17,7% ankietowanych, a ich całkowity zasięg wynosi 35,9%. Trzecia Droga ma najmniejszy aktualny potencjał poparcia wynoszący 15,8%, a ich „sufit” poparcia wynosi 35,1%.

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies
2023-09-09

Na podst. tekstów mba, MRG, Sebastiana Łupaka i Łukasza Kijka