Pierwsza stacja wodorowa w Polsce

To wydarzenie przełomowe w polskiej polityce energetycznej, w Warszawie otwarto pierwszą ogólnodostępną stację tankowania wodoru dla samochodów i autobusów.

tankowanie na stacji wodorowej (fot. YouTube)

Mamy do czynienia z początkiem wdrażania napędów wodorowych w Polsce. Za budowę stacji tankowania wodoru ma odpowiadać marka NESO. A ten pionierski pomysł był inicjatywą kilku podmiotów, to: Grupa Polsat Plus i Grupa ZE PAK. Stacja będzie działać na Ursynowie, przy ulicy Tango 4.

Święty Graal energetyki

žWodór jest postrzegany przez wielu jako swoisty św. Graal energetyki. Może odgrywać zasadniczą rolę w transformacji UE, zmierzającej do sukcesywnego osiągnięcia stanu gospodarki bezemisyjnej.

Duży potencjał od kilku lat

Z opublikowanych przed kilkoma laty danych przez Ministerstwo Energii wynikało, że nasz kraj ma naprawdę žduży potencjał. Miejmy na uwadze, że wówczas Polska była trzecim producentem wodoru w UE i piątym na świecie. Roczna  produkcja wynosiła ponad milion ton i odpowiadała za ok. 14 proc. rynku unijnego – szacowało wtedy Ministerstwo Energii.

Geneza nazwy stacji

Warszawska stacja ma nazwę  NESO, ponieważ jest to zbitka słów „Nie emituję spalin, oczyszczam”, pierwsza litera każdego z nich.

Samowystarczalny obiekt

Na stacji obowiązuje samoobsługa, można tam tankować samochody z dystrybutora z ciśnieniem 700 barów, ale też autobusy – z ciśnieniem 350 barów. Jak podaje Interia: „Obiekt należący do Grupy Polsat Plus i Grupy ZE PAK jest w dużym stopniu samowystarczalny energetycznie – korzysta z paneli słonecznych o mocy 19 kW, a nadwyżki prądu magazynuje w „powerbankach” o pojemności 60 kWh”.

Aktywni: Grupa Azoty, PKN Orlen, Grupa Lotos

W Polsce w ostatnich latach aktywnie i intensywnie działały w kwestii wodoru następujące podmioty: Grupa Azoty (ok. 420 tys. ton), PKN Orlen i Grupa Lotos oraz JSW.

Te spółki wykorzystują wodór w zakładach chemicznych i rafineriach na własne potrzeby. Kolejnym źródłem wodoru jest gaz koksowniczy – tu JSW ma potencjał produkcji 72 tys. ton wodoru.

Ministerstwo Klimatu już ma w planach stosowanie wodoru w polskiej energetyce:

Koncepcja uwzględnia opracowanie zasadnych regulacji, wodór będzie docelowo stosowany jako paliwo transportowe, ma to przyczynić się do „powstania łańcucha wartości dla niskoemisyjnych technologii wodorowych” i niepoślednia rola wodoru umożliwi wzrost bezpieczeństwa energetycznego. Ta koncepcja wiąże się z powstaniem fabryki ogniw paliwowych i elektrolizerów i budową pilotażowej wodorowej elektrociepłownii.

Jak wygląda tankowanie?

Na stacji wodorowej tankowanie do pełna trwa tylko kilka minut, samochód będzie miał po takim tankowaniu zasięg 600 km. A jeśli chodzi o samą czynność, to jest dokładnie tak jak na każdej stacji benzynowej. „Pistolet” służy do tankowania.

 

 

 

2023-09-12

Bartłomiej Najtkowski