Osiągnięto porozumienie z rolnikami. Czy teraz się uspokoją?

W środę 20 marca, rolnicy znów zablokowali drogi w całym kraju. Trudno powiedzieć jak długo potrwają tego typu protesty oraz co tak naprawdę zadowoliłoby rolników.

Rolnicy zablokowali drogi w całej Polsce (fot. mapa blokad dróg)

Podczas konferencji prasowej w ramach drugiego dnia Europejskiego Forum Rolniczego, zastępca ministra rolnictwa, Michał Kołodziejczak, przedstawił uzgodnienia osiągnięte nocą we wtorek. Kluczowym elementem jest zobowiązanie ministra rolnictwa do zwrócenia się do premiera Donalda Tuska z prośbą o zawieszenie tranzytu przez Polskę rolnych produktów z Ukrainy, które są objęte embargiem.

Porozumienie zawiera również zapewnienie o regulacji handlowych stosunków między Polską a Ukrainą, z naciskiem na dostęp do rynku produktów takich jak zboża, rzepak, kukurydza, cukier, drób, jaja, owoce miękkie i jabłka. Przewidziano w nim także dopłaty dla polskich rolników za takie plony jak jęczmień i żyto, zwracając uwagę na poziom wsparcia z 2023 roku. Zapowiedziano również utrzymanie stawek podatku rolnego na poziomie z poprzedniego roku.

W dokumencie znalazł się zapis o wspieraniu przez strony społeczne rządu w kwestii reform związanych z Zielonym Ładem, m.in. w zakresie ekoschematów i uproszczenia zasad wsparcia dla rolników.

Protesty rolników. Rolnicy dalej są niezadowoleni

Na konferencji Gabriel Janowski, reprezentujący Solidarność Rolników, wyjaśnił, że podpisano tylko wstępne ustalenia, zapowiadając rozpoczęcie intensywnych negocjacji. Kołodziejczak z kolei ogłosił plany wsparcia dla producentów pszenicy, żyta i pszenżyta, a także przypomniał o już realizowanym wsparciu dla producentów kukurydzy. Podkreślił, że konieczne jest dostosowanie produkcji ukraińskiej do standardów europejskich i polskich, aby chronić polski rynek.

Demonstracje rolników odbywają się w całym kraju, w tym w Gdańsku, gdzie rolnicy z Pomorza protestują pieszo, podkreślając pokojowy charakter swojego protestu. Blokady drogowe miały miejsce również w innych miejscach, jak Trzebucza czy Słobódka przy granicy polsko-litewskiej, gdzie rolnicy domagają się konkretnych rozwiązań od władz.

Policja ostrzega przed utrudnieniami w ruchu związanymi z protestami, a w Warszawie obowiązuje zakaz wjazdu ciągników rolniczych (za złamanie zakazu grozi mandat i odholowanie). Na węźle Konarzewo w Wielkopolsce zgłoszono 104 wydarzenia protestacyjne.

W kontekście ograniczenia importu z Ukrainy, europoseł Dominik Tarczyński wyraził krytykę wobec nowych ustaleń, które rozszerzają listę produktów objętych ograniczeniami. Rolnicy w Katowicach rozdają jabłka, manifestując w sposób pokojowy, podobnie jak w Pawłowie, gdzie protestujący zablokowali drogę ekspresową nr 7.

Protesty rolników. Kraj ponownie sparaliżowany

Biorąc pod uwagę dobrą wolę rządu i spełnienie kolejnych żądań rolników, trudno powiedzieć kiedy i czy w ogóle ci odpuszczą protesty. W środę 20 mara różne – niepowiązane ze sobą – rolnicze organizacje, zdecydowały się na blokadę całego kraju. Zablokowano m.in. autostrady A1 i A2, co mogłoby mieć krytyczne znaczenie dla bezpieczeństwa kraju.

 

2024-03-20

Jan Rojewski