Minecraft za darmo dla uczniów. Gra zamiast książki?

Od teraz wszyscy uczniowie będą mieli darmowy dostęp do edukacyjnej wersji gry „Minecraft”. Współpracę z Microsoft ogłosił Przemysław Czarnek na jednej z konferencji prasowych. Jest to już trzeci cyfrowy tytuł włączony do programu nauczania w polskich szkołach.

Gry bawią i uczą - "Minecraft Education" to kolejny tytuł udostępniony w polskich szkołach za darmo.

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, na konferencji prasowej w Warszawie ogłosił, że od tego roku 12 września będzie Ogólnopolskim Dniem Kompetencji Cyfrowych w szkołach. Tym samym zapowiedział współprace z takimi gigantami jak Microsoft.

W związku z powyżej opisanymi nowościami, uczniowie od klasy czwartej wzwyż we wszystkich szkołach mają otrzymać bezpłatny dostęp do specjalnej wersji popularnej gry „Minecraft Education”. Jak powiedział Czarnek, zabieg ten ma poprawić kompetencje cyfrowe dzieci.

Jak powiedział pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej Antoni Rytel:

„Szkoła przyszłości to nie tylko sprzęt, ale także kompetencje i narzędzia pozwalające je rozwijać. Już dzisiaj na zintegrowanej platformie edukacyjnej dostępnych jest kilkadziesiąt tysięcy materiałów szkoleniowych, scenariuszy lekcji i pomocy dydaktycznych”.

Podkreślił, że edukacja to nie tylko prace domowe i inne, niezbyt przyjemnie kojarzące się obowiązki. Również gry mogą nieść za sobą wiele wartości. Zawsze były one obecne w procesie nauczania, na przykład w postaci planszowej. W XXI wieku naturalne jest, że również gry cyfrowe mogą służyć do nauki i rozwijania umiejętności.

“This War of Mine” i “Gra szyfrów”

W ramach projektu Gry w Edukacji w programie nauczania pojawiły się już dwa tytuły: “This War of Mine” i “Gra szyfrów”.

“This War of Mine” autorstwa studia  11 bit studios opiera się na przetrwaniu w czasie wojny jako cywil. W 2020 roku, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłosiła, że tytuł zostanie dodany do listy nieobowiązkowych lektur szkolnych. Była to pierwsza na świecie inicjatywa dodania gry komputerowej do kanonu lektur. Dwa lata później “This War of Mine” udostępniono bezpłatnie do celów edukacyjnych.

„Gra szyfrów” została natomiast stworzona przez Instytut Pamięci Narodowej. Na stronie ipn.gov.pl możemy przeczytać, że tytuł przedstawia:

„Przebieg wojny polsko-bolszewickiej oraz wpływ polskiej kryptologii na jej zwycięski finał. Każdy z nas może złamać bolszewickie szyfry i zniszczyć sowiecki pociąg pancerny”.

Gra możliwa jest za darmo do pobrania na platformie Steam.

Edukacyjne klocki

„Minecraft Education” to natomiast edukacyjna wersja znanej na całym świecie gry Minecraft. Wersja została specjalnie zaprojektowana na potrzeby szkół. Tytuł ma za zadanie inspirować uczniów do kreatywnej nauki poprzez zabawę i próbę kreatywnego rozwiązania napotkanych problemów w świecie z klocków. Jak możemy przeczytać na stronie Microsoft, treści zostały stworzone we współpracy z cenionymi na całym świecie partnerami: BBC Earth, NASA i Centrum Pokojowej Nagrody Nobla.

Gra zawiera setki gotowych lekcji i materiałów, z których nauczyciele mogą dowolnie korzystać. „Minecraft Education” posiada również samouczek, dlatego nie trzeba mieć wcześniejszego doświadczenia w graniu w klasyczną wersję.

2023-09-13

Anna Jadowska-Szreder