Joński składa wniosek do PKW. Chodzi o działania PiS podczas kampanii wyborczej

Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej, w wystąpieniu na antenie TVN24, zapowiedział złożenie wniosku do Państwowej Komisji Wyborczej. Chodzi o zbadanie możliwości nielegalnego finansowania kampanii polityków Prawa i Sprawiedliwości ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Dodatkowo polityk wraca do afery covidowej i nietrafionych decyzji partii.

Źródło: YouTube

Poseł Dariusz Joński zadeklarował we wtorek, że wraz z posłem Michałem Szczerbą z Koalicji Obywatelskiej złożą wniosek do Państwowej Komisji Wyborczej w celu zbadania ewentualnego nielegalnego finansowania kampanii oraz polityków Prawa i Sprawiedliwości ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Zaznaczył, że formalny wniosek zostanie złożony „w najbliższych godzinach”. Prokuratura Krajowa ogłosiła przeprowadzenie przeszukań na terenie kraju związanych z dochodzeniem w sprawie wykorzystania środków z Funduszu Sprawiedliwości. Wśród miejsc poddanych przeszukaniom był dom Zbigniewa Ziobry, Dariusza Mateckiego, Marcina Romanowskiego oraz Michała Wosia.

Przeszukania objęły także siedziby firm w całym kraju. Działania te były częścią kompleksowego śledztwa prowadzonego przez tzw. „zespół drugi” Prokuratury Krajowej, który skupia się na nieprawidłowościach w wydatkach Funduszu Sprawiedliwości za czasów, gdy kierował nim Zbigniew Ziobro. 

„Ludzie potrafią czytać, obserwowali też kampanie wyborcze, widzieli, co robili politycy Suwerennej Polski, krótko mówiąc politycy Ziobry. Ja też to widziałem w czasie kampanii wyborczej: jak rozdawali garnki, ekspresy, lodówki, nawet wozy strażackie. To wszystko w ramach Funduszu Sprawiedliwości” – mówił w „Faktach po Faktach” w TVN24 Dariusz Joński. – „Drugi aspekt to przelewanie ogromnych sum pieniędzy na różnego rodzaju fundacje, stowarzyszenia, które nota bene często się zamykały po tym, jak szybko wydały pieniądze. Otóż w tej pierwszej sprawie chcę panu, powiedzieć, że razem z posłem Szczerbą złożymy wniosek do Państwowej Komisji Wyborczej, by sprawdziła, czy nie doszło do nielegalnego finansowania kampanii PiS-u i polityków PiS-u z Funduszu Sprawiedliwości”.

Nie zapomniał o aferze covidowej

Dariusz Joński na portalu X zamieścił tego samego dnia post odnoszący się do praktyk stosowanych przez partię PiS w trakcie pandemii. Odniósł się do wystąpienia Michała Dworczyka, który przyznał, że „Z dzisiejszej perspektywy uważam, że szereg działań mogliśmy przeprowadzić inaczej”. 

„Zawyżone ceny, nakaz kupowania od konkretnych firm po wyższych cenach, straty Lotosu-czyli korupcja, układy i zarabianie na pandemii w czasie rządów PiS!” – przypomniał polityk Koalicji Obywatelskiej. 

2024-03-27

Anna Jadowska-Szreder