Grzegorz Tobiszowski wykluczony z PiS. Wszystko przez doniesienia o przemocy domowej

Jak poinformował rzecznik PiS Rafał Bochenek, Jarosław Kaczyński zawiesił Grzegorza Tobiszowskiego w prawach członka partii i zwrócił się do rzecznika dyscypliny partyjnej o jego wykluczenie ze struktur partii. Decyzja została podjęta prawdopodobnie w reakcji na kolejne doniesienia medialne o stosowanej przemocy domowej.

Fot. Wikimedia

Znęcanie się nad żoną

Onet przypomniał o sprawie, która miała miejsce jesienią 2022 roku. Tatiana A., partnerka Tobiszewskiego, została zatrzymana przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Ustalono, że zatrzymanie miało związek z „dużym i rozwojowym” śledztwem prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie we współpracy z CBŚP, które zajmuje się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej. Prokuratura zarzuciła Tatianie A. przestępstwa związane z „płatną protekcją”.

Ponadto kobieta została oskarżona o powoływanie się na wpływy w Kancelarii Prezydenta RP u Andrzeja Dudy oraz u władz samorządowych i ówczesnego wojewody lubelskiego.

Teraz portal Onet opublikował nowe informacje związane z osobą Tatiany A.. Europoseł miał znęcać się nad swoją partnerką, wulgarnie ją obrażając oraz stosując wobec niej przemoc fizyczną. Prokuratura w Zabrzu prowadzi postępowanie w tej sprawie, szacując, że zdarzenie miało trwać od lutego 2021 r. do 14 stycznia 2024 r.

Według zeznań Tatiany A., Tobiszowski chciał zmusić ją do wyprowadzenia się ze wspólnego domu. Tatiana A. została finansowo uzależniona od swojego konkubenta. Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, Joanna Smorczewska, poinformowała również o wszczęciu procedury założenia niebieskiej karty, która została przerwana po wyprowadzce polityka z domu.

Onet dysponuje również nagraniami obciążającymi polityka. Pokazują one, że Grzegorz Tobiszowski wulgarnie wyzywał swoją partnerkę Tatianę A. Kobieta wezwała na miejsce policję. Europoseł PiS, jak donosi portal, kłócił się także z funkcjonariuszami, oskarżając ich o przekazywanie informacji o awanturze mediom i grożąc, że „wyciągnie swoich posłów”.

Miała nie być to pierwsza tego typu sytuacja. Na przełomie 2017 i 2018 roku w domu polityka doszło do awantury z jego byłą żoną, Dorotą Tobiszowską, która miała wybiec z domu z zakrwawionymi rękami.

Reakcja Bochenka

Rzecznik PiS Rafał Bochenek poinformował we wtorek wieczorem na platformie X, że Grzegorz Tobiszowski nie został umieszczony na listach PiS do Parlamentu Europejskiego z powodu wielu niepokojących informacji o jego dalece niestosownym i nieakceptowalnym zachowaniu. Wszystkie te doniesienia dotarły do kierownictwa partii.

Rafał Bochenek dodał, że w reakcji na kolejne oburzające doniesienia medialne prezes Jarosław Kaczyński zdecydował o zawieszeniu Grzegorza Tobiszowskiego w prawach członka partii oraz złożył wniosek do Rzecznika Dyscypliny Partyjnej o jego wykluczenie ze struktur PiS.

Wątpliwe finansowanie partii

TVN24 zajmował się wcześniej również inną sprawą związaną z politykiem. Dotyczyła ona finansowania kampanii wyborczej Grzegorza Tobiszowskiego do europarlamentu.

Jesienią 2022 roku dziennikarze Grzegorz Łakomski z tvn24.pl i Dariusz Kubik z „Czarno na białym” ustalili, że znaczna część funduszy na kampanie europosłów Prawa i Sprawiedliwości pochodziła od osób zajmujących kierownicze stanowiska w spółkach zależnych od ówczesnego rządu oraz instytucjach państwowych kontrolowanych przez PiS.

Dziennikarze wykazali znaczący wzrost darowizn na kampanię Tobiszowskiego, pochodzących od pracowników państwowych spółek górniczych, które nadzorował jako wiceminister energii.

2024-05-22

Anna Jadowska-Szreder na podst. Onet, TVN24, WP