Barbarzyński spot PiS-u. Granica dobrego smaku przekroczona

W najnowszym spocie Prawa i Sprawiedliwości pojawia się napis, który mówi, że „w Auschwitz zamordowano ponad 1 mln osób”, a „6 mln Polaków zamordowano podczas wojny”. W tle widać budynki byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Po chwili pojawia się screen przedstawiający wpis Tomasza Lisa, który napisał: „Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora”. – Czy na pewno chcesz iść pod tym hasłem? – pyta lektor. Spot kończy się planszą z hasztagiem #marsz4czerwca. Haniebny spot stał się, niestety, sławny na całym świecie.

Fot. Wikimedia

Po zestawieniu Holocaustu z marszem organizowanym przez Donalda Tuska w mediach społecznościowych zawrzało. – Bardzo przepraszam za mój wpis o „komorze”. To oczywiste, że myślałem o celi, ale powinienem był przewidzieć, że ludzie złej woli przyjmą interpretację absurdalną. Liczę na to, że panowie Duda i Kaczyński zapłacą za swe zbrodnie przeciw demokracji, ale po ludzku życzę im zdrowia i długiego życia – napisał Tomasz Lis.

Zawarta w spocie sugestia, że idąc na marsz 4 czerwca, idziemy tak, jak maszerowali więźniowie KL Auschwitz, uchybia pamięci i czci tych ofiar. Autorami powinna zająć się prokuratura – podkreśla w rozmowie z Onetem prof. Andrzej Żbikowski, historyk zajmujący się badaniem zagłady Żydów.

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies
2023-06-09

Zebrał (WA)