Andrychów. Politycy PiS „otworzyli” szpital bez kadry i umowy z NFZ

Nowe centrum psychiatrii dla dzieci mogłoby być jedną z pozytywnych rzeczy stworzonych przez PiS. Trudno jednak określić placówkę tym mianem, zważywszy na fakt, iż pomimo jej otworzenia, nie posiada ona żadnej kadry.

Fot. Twitter

Pokropione, lecz nie otworzone

Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży zostało uruchomione w zmodernizowanym budynku byłej pralni Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Andrychowie. Jest to instytucja podległa Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Małopolskiego.

Otwarcie placówki przebiegło w sposób nienaganny. W ceremonii przecięcia wstęgi uczestniczyli m.in. marszałek Małopolski, zastępca marszałka, członkowie zarządu województwa oraz lokalni radni i poseł. Każdy z nich jest związany z partią PiS. Czymże jednak byłaby ceremonia otwarcia bez księdza, który machnął kilka razy kropidłem.

Zdaje się jednak, że problem, z którym boryka się placówka, nie może zostać rozwiązany wodą świeconą. Brakuje bowiem medycznego personelu, a kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia w ogóle nie został zawarty.

Jak podaje TVN24, ośrodek nie przyjmuje pacjentów z powodu braku zapewnionego finansowania. Narodowy Fundusz Zdrowia nie podejmuje szybkich działań w celu rozwiązania napotkanych kłopotów, a radni, którzy uczestniczyli w ceremonii otwarcia, dowiedzieli się o braku środków na funkcjonowanie nie drogą oficjalną, a… za pośrednictwem mediów.

To na pewno przypadek…

Znane przysłowie mówi, że „w rodzinie nic nie ginie”. Idealnie wpasowuje się ono w sytuację Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, albowiem nie trzeba zbyt długo szukać, aby odnaleźć pewne powiązania rodzinne pomiędzy dyrektorem, a pewną polityczką.

Dyrektor szpitala, Piotr Kopijasz, jest bratem Iwony Gibas, która planuje startować w wyborach samorządowych do sejmiku z listy PiS w sąsiednim okręgu. Natomiast Rafał Stuglik i Danuta Kawa, również obecni na ceremonii, mają ubiegać się o mandaty, między innymi w powiecie wadowickim. Warto dodać, że to właśnie w tymże powiecie znajduje się Andrychów.

TVN24 próbowało porozmawiać z dyrektorem Kopijaszem na temat planowanego rozpoczęcia działalności placówki, jednakże odmówił rozmowy i skierował dziennikarzy do urzędu marszałkowskiego. Problem w tym, że urząd również nie był w stanie podać konkretnych informacji.

Brak zasadności

W czerwcu 2023 roku, gdy trwały prace modernizacyjne, wicemarszałek województwa Łukasz Smółka zapewniał, że działalność lecznicza rozpocznie się do końca roku. Jednakże placówka nadal nie jest funkcjonalna i okres trwania tego chaosu oszacowany został raczej na czas nieokreślony.

Mimo hucznej inauguracji placówka nadal nie przyjmuje pacjentów, a data rozpoczęcia działalności pozostaje nieznana. Być może pierwsi pacjenci trafią do placówki dopiero w następnym roku. Albo w ogóle nie skorzystają z ośrodka… Głównie dlatego, że nie wiadomo, czy kontrakt z NFZ zostanie podpisany, bo ten nie jest pewien, czy taka placówka w Andrychowie w ogóle jest potrzebna.

Ostatni konkurs na centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w powiecie wadowickim ogłoszony przez NFZ miał miejsce w 2022 roku, jednak analizowany szpital nie wziął w nim udziału. Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ, przyznała w rozmowie z TVN24, że podpisanie ewentualnego kontraktu na pewno nie nastąpi w najbliższej przyszłości.

Opinia, że zachodzi wątpliwość, czy istnienie tego typu placówki jawi się jako zasadne, w pewien sposób ma solidne podstawy. Rzeczniczka małopolskiego funduszu podkreśla, że w pobliskich Wadowicach od listopada 2022 roku funkcjonuje już centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży na drugim poziomie referencyjności, a także ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży na pierwszym poziomie referencyjności.

 

2024-02-22

Sebastian Jadowski-Szreder na podstawie TVN24