Aleksandra Wiśniewka: Prawa kobiet są bardziej liberalne w Jemenie

Kandydatka KO Aleksandra Wiśniewska, która jest znana jako aktywistka, działaczka humanitarna, była szefowa misji humanitarnych na Ukrainie czy Jemenie, a także pełnomocnik prezydent Łodzi, jest bardzo aktywna w przestrzeni publicznej. Tym razem ta polityczka zaskoczyła, sugerując, że prawa kobiet w Jemenie są mniej restrykcyjne pod pewnym względem niż w Polsce.

Aleksandra Wiśniewska (fot. YouTube)

To wypowiedź zadziwiająca, która musi przykuć uwagę znacznej części opinii publicznej. Poniżej wkleiliśmy wpis z serwisu X (dawny Twitter), który wywołał gorące dyskusje w mediach społecznościowych:

Jemeńska opresja omawiana w serwisie X

Niektórzy użytkownicy serwisu X wyrazili oburzenie w reakcji na ten kategoryczny wpis Aleksandry Wiśniewskiej. Oto cytat:

„Ogromna liczba małych dziewczynek wydawanych za mąż, kobiety po zabiegu obrzezania i praktycznie bez żadnych praw (wyłącznie za zgodą męża lub brata), aborcja wyłącznie gdy zagraża życiu kobiety, brak dostępu do służby zdrowia i olbrzymia śmiertelność matek i noworodków” – napisała użytkowniczka o nicku olasem.

Szokujący raport ONZ

Jedna z osób polemizujących z Aleksandrą Wiśniewską przywołała raportu ONZ z 2006 roku. Przypomnijmy, jakie są jego konkluzje, Otóż 14% jemeńskich dziewcząt zawarło związek małżeński przed ukończeniem 15. roku życia i aż 52% przed 18. Wymieńmy także kolejne rygorystyczne kwestie, które można zauważyć w Jemenie. Cytujemy użytkownika o nicku volnoscioviec, który przytoczył te rygory obowiązujące w Jemenie:

➡️ W Jemenie obowiązuje prawo szariatu.
 
➡️ Gwałt małżeński nie jest uznawany za przestępstwo, co wynika z prawa, które głosi, że „kobieta nie ma prawa odmówić mężowi”.
 
➡️ Zeznania jednego mężczyzny równoważą zeznania dwóch kobiet.
 
➡️ Muzułmanka nie może poślubić niemuzułmanina.
 
➡️ Kobiety dziedziczą połowę tego, co mężczyźni.
 
➡️ Według UNICEFu, w Jemenie codziennie umiera 12 kobiet w połogu, a co godzinę w trakcie porodu.
 
➡️ Co piąty jemeński szpital jest w stanie zapewnić opiekę matce i dziecku
 
➡️ Ponad 8 milionów kobiet w Jemenie potrzebuje pomocy ginekologa
 
Wsparcie Hołdysa
 
Z Aleksandrą Wiśniewską solidaryzuje się Zbigniew Hołdys, który dobrze życzy całej KO jako jej sympatyk:
 
„Tak jest, jak mówisz. Ufam, że będziesz mogła zawalczyć w Sejmie jako kobieta i młoda, nowoczesna osoba. Chciałbym bardzo, żebyś się dostała!” – napisał w serwisie X.
 
Aleksandra Wiśniewska jest przedstawicielką młodego pokolenia w KO, należy do lewicowego skrzydła tej formacji, podobnie jak np. startujący z Poznania Franek Sterczewski, który ostatnio stawiał trudne pytanie Romanowi Giertychowi, dotyczyły one jego stosunku do prawa do przerywania ciąży.
 
 
 
 
 
2023-09-08

Bartłomiej Najtkowski