Szymon Hołownia: „Do Rydzyka zapuka NIK”. Polska 2050 trzyma się obietnic

Marszałek Sejmu opublikował nagranie na portalu X, na którym podpisuje pewne zlecenie dla prezesa Najwyższej Izby Kontroli. W filmie domaga się dokładnego zbadania wydatków rządu PiS na Kościół Katolicki i inne grupy wyznaniowe. Główny nacisk kładzie na prześwietleniu wypłaty ponad 400 mln zł na instytucje związane z Tadeuszem Rydzykiem.

"Kościół i państwo na swoje miejsca" - powtarzał marszałek Sejmu.

Szymon Hołownia udostępnił w mediach społecznościowych nagranie trwające niecałą minutę. Nad wideo widnieje podpis: „To jest taki trick, że do Rydzyka zapuka NIK”.

„Czy wiecie, że w ciągu 8 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości instytucje związane z ojcem Tadeuszem Rydzykiem otrzymały z państwa i różnych jego agend ponad 400 milionów złotych? To jest kwota, za którą można zbudować 40 nowych przedszkoli” – tłumaczy marszałek Sejmu na początku nagrania. 

„W tej chwili właśnie podpisuję zlecenie do prezesa Najwyższej Izby Kontroli o dokonanie pierwszego chyba takiego, przekrojowego w pełni transparentnego przeglądu przepływów finansowych pomiędzy państwem i związkami wyznaniowymi. W szczególności Kościołem Katolickim. Jako obywatel i jako katolik mam prawo, i wszyscy my mamy prawo wiedzieć, na co przeznaczane są publiczne pieniądze” – opisuje w dalszej części filmiku Szymon Hołownia i dodaje –”A po tych latach sojuszu tronu z ołtarzem, które pozostawiły w wielu z nas poczucie bardzo głębokiego niesmaku, czas chyba, żeby wreszcie Kościół i państwo wróciły na swoje miejsce”.

Hołownia spełnia obietnicę z 9 marca

Działania marszałka są najprawdopodobniej początkiem wypełnienia obietnicy, którą polityk złożył uczestnikom spotkania wyborczego w Tychach 9 marca. Mówił do zebranych, że jeszcze w tym tygodniu będą mieli okazję ponownie dostrzec, iż dla Polski 2050 istotne są  priorytety, które zapowiadali w trakcie wyborów. „Kościół i państwo na swoje miejsca” – przypomniał.

2024-03-15

Anna Jadowska-Szreder