Rząd wstrzymuje zmiany w Trybunale Konstytucyjnym

Rząd działa opieszale ws. Trybunału Konstytucyjnego, ekipa Donalda Tuska nie przedstawiła uchwał, które miały być gotowe już trzy miesiące temu na pierwsze posiedzenie Sejmu. Wirtualna Polska podaje, że zapewne nie zostaną przyjęte w tym tygodniu.

Julia Przyłębska (fot. YouTube TVP Info)

Wiele pomysłów

Rewolucja w zawłaszczonym przez obecną opozycję Trybunale Konstytucyjnym w narracji rządzących ma być kolejnym krokiem na drodze do przywracania praworządności po zrobieniu porządków w prokuraturze zdominowanej uprzednio przez ziobrystów. Niemniej na razie słyszymy puste, mgliste deklaracje, trwa to od listopada. Obóz władzy mówi dużo o uchwałach, która mają stwierdzić wadliwość wyboru sędziów- dublerów.

Mówiło się już też o ustawie uzdrawiającej Trybunał Konstytucyjny czy – jak się wydaje – mało realnej zmianie w konstytucji. Jak podaje serwis WP, „Władysław Kosiniak-Kamysz postuluje nawet utworzenie odrębnego rozdziału w ustawie zasadniczej dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego„.

Komunikacyjny chaos w rządzie

Reporter sejmowy Patryk Michalski zaznacza, że w obozie władzy panuje komunikacyjny chaos w tej sprawie i nie ma spójności oraz porozumienia, co wywołuje podenerwowanie w Kancelarii Premiera.

Szymon Hołownia podczas wizyty na Litwie powiedział wprost: – Decyzje w sprawie uchwał dotyczących Trybunału Konstytucyjnego jeszcze nie zapadły. I dodał, że jest mało prawdopodobne, aby Sejm pochylił się nad tą sprawą na dziś rozpoczynającym się posiedzeniu. Chociaż nie można wykluczyć (to słowa marszałka), że taki punkt zostanie jednak uwzględniony w harmonogramie obrad.

Lewica jest poirytowana działaniami Trzeciej Drogi

Można zauważyć sceptyczne nastawienie Lewicy do obecnych działań jednego z koalicjantów:

– Mam wrażenie, że Trzecia Droga nie do końca wie, czego chce w sprawie zmian w Trybunale Konstytucyjnym i jak ma to wyglądać – nieoficjalnie powiedział polityk Nowej Lewicy, którego cytuje w serwisie WP Patryk Michalski.

Przypomnijmy, że Marek Sawicki, jeden z nestorów PSL, z aprobatą odnosił się do idei forsowanej przez Krzysztofa Bosaka. Mowa o tzw. resecie konstytucyjnym, natomiast KO i Lewica skłaniają się ku zakończeniu kadencji sędziów-dublerów i Stanisława Piotrowicza i Krystyny Pawłowicz. Oboje mieli zostać powołani w sposób nieprawidłowy.

2024-02-07

Bartłomiej Najtkowski