Rachoń odwołany z ambasady w USA. Trafi do Pałacu Prezydenckiego

Nikodem Rachoń, brat byłego dziennikarza TVP Michała Rachonia, został odwołany z ambasady w Waszyngtonie, gdzie pełnił funkcję kierownika referatu komunikacji i attaché prasowego. Najprawdopodobniej jednak znalazł już nową posadę w Polsce, a dokładniej w Pałacu Prezydenckim.

Nikodem Rachoń został odwołany na polecenie Radosława Sikorskiego /Źródło: YouTube

RMF FM donosi, że szef MSZ podjął osobistą decyzję. Według rozgłośni, Nikodem Rachoń mógł być gotowy na utratę stanowiska już od tygodni, ponieważ nie brał udziału w organizacji wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA, kiedy przebywał tam wraz z premierem Donaldem Tuskiem.

Najprawdopodobniej powodem odwołania Nikodema Rachonia jest fakt, że jest bratem Michała Rachonia, dziennikarza i byłego prowadzącego programy w TVP INFO, znanego z krytyki obecnych władz. Według pracowników ambasady, Nikodem Rachoń był nieusuwalny za poprzedniej władzy z powodu swoich rodzinnych powiązań. Jednak teraz, na osobiste polecenie Radosława Sikorskiego, sytuacja się odwróciła. Nikodem Rachoń wróci do Polski z USA w czerwcu.

W ambasadzie pracował od 2020 roku. Często zastępował Marka Magierowskiego podczas różnych ceremonii w Stanach Zjednoczonych, gdzie reprezentował placówkę niekiedy nawet z udziałem prezydenta Joe Bidena. Według mediów, Magierowski także może zostać odwołany, a na jego miejsce MSZ planuje nominować Bogdana Klicha, byłego ministra obrony narodowej.

Nowa praca w Pałacu Prezydenckim

Jak ustaliła Interia, Nikodem Rachoń może niedługo rozpocząć pracę w Pałacu Prezydenckim, gdzie będzie odpowiadał za relacje z mediami zagranicznymi.

Byliśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z nim podczas wizyty w Waszyngtonie na zaproszenie prezydenta Joe Bidena w marcu. To wtedy pojawił się pomysł, by zaproponować mu pracę u prezydenta – przekazał portalowi informator. 

Według doniesień, Rachoń ma bardzo dobre relacje z zagranicznymi mediami, co jest istotne w kontekście nadchodzących działań prezydenta związanych ze szczytem NATO i polską prezydencją w Unii Europejskiej.

2024-05-10

Anna Jadowska-Szreder na podst. RMF FM, Interia