Onet ujawnia majątek Morawieckiego. Do dyskusji włączył się nawet Tusk

Mimo wielu obietnic złożonych przed poprzednimi wyborami, Mateusz i Iwona Morawieccy nigdy oficjalnie nie ujawnili informacji na temat swojego majątku. Jak jednak wykazało śledztwo portalu Onet, w ciągu ostatnich lat stali się oni właścicielami nieruchomości o łącznej wartości blisko 120 milionów złotych.

Fot. © Olaf Kosinsky

20 grudnia 2013 roku Mateusz i Iwona Morawieccy podpisali umowę o podziale majątku. Od tego momentu, premier nie jest zobowiązany do ujawniania w swoich oświadczeniach majątkowych nieruchomości, które są własnością jego żony. Większość z nich znajduje się na Dolnym Śląsku. Są to m.in. kilkukondygnacyjny lokal o powierzchni 658 m2 przy placu Grunwaldzkim we Wrocławiu, dwa mieszkania o powierzchni 31 m2 i 75 m2 oraz lokal użytkowy o powierzchni 226 m2 przy ul. Oławskiej we Wrocławiu.

Wiele inwestycji małżeństwa okazało się strzałem w dziesiątkę. Przykładowo, ostatnie trzy z wyżej wymienionych punktów Morawieccy kupili na przetargu od gminy Wrocław w 2004 roku za ceny 84 tysiące, 148 tysięcy i 508 tysięcy złotych. Obecnie, wartość tych lokali wynosi 410 tysięcy, 1 milion oraz ponad 4,5 miliona złotych.

Według informacji podanych przez Onet, w 2013 roku przekazywane Iwonie Morawieckiej nieruchomości wyceniono na 16 milionów złotych w umowie notarialnej. Jak widać, teraz te lokalne mogą być warte znacznie więcej. Eksperci od wyceny nieruchomości, którzy współpracują z Onetem, szacują ich wartość nawet na 96 milionów złotych. Jest to 500-procentowy wzrost.

Drugi podział majątku

Portal zauważył, że w marcu 2015 roku, siedem miesięcy przed wygraną PiS w wyborach, Morawieccy ponownie podzielili swój wspólny majątek. W wyniku nowej umowy, luksusowa willa z Warszawy została przepisana na Iwonę Morawiecką. Według ekspertów dom jest obecnie wart co najmniej 10,5 miliona złotych. W księdze wieczystej zarejestrowano hipotekę, która wskazuje, że na nieruchomość został zaciągnięty kredyt w wysokości 1 miliona 715 tysięcy 200 franków szwajcarskich. Żona premiera będzie musiała spłacać kredyt ze swoich środków przez kolejne 15 lat. To właśnie w tym miejscu na co dzień mieszkają Morawieccy i ich dzieci. Premier wyjaśnił, że przekazał część majątku na rzecz swojej żony, ponieważ prowadzi ona działalność gospodarczą związaną z obrotem nieruchomościami.

Twitterowe dyskusje

Dziennikarz Tomasz Lis na swoim Twitterze skomentował reakcję Mateusza Morawieckiego na wyciek informacji jako „beznadziejnie głupią”. Zgodziło się z nim wielu internautów.

Nawet Donald Tusk dołożył do dyskusji swoją cegiełkę. Reakcja ta szybko spotkała się z odpowiedzią samego Mateusza Morawieckiego, który w typowy sposób odniósł się do „niemieckich interesów” byłego premiera.

 

 

2023-09-27

Anna Jadowska-Szreder na podst. Onet