Nie żyje wpływowy biznesmen. Wyszedł z domu pochodzić z kijkami

Nie żyje poszukiwany od czwartku współzałożyciel firmy Nowy Styl, Jerzy Krzanowski. Około godziny 1 w nocy z czwartku na piątek ratownicy znaleźli jego ciało. Krzanowski wraz z bratem Adamem kierował spółką, która jest jednym z największych producentów mebli biurowych w Europie.

Fot. X

W czwartek rano Jerzy Krzanowski wyszedł na spacer z kijkami z domu w Krościenku Wyżnym. Po kilku godzinach jego nieobecności zaniepokojeni bliscy powiadomili służby. Poszukiwania otrzymały najwyższą kategorię, co oznaczało, że istniały przesłanki sugerujące bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Ciało znajdowało się blisko domu

Według podkomisarza Buczyńskiego, poszukiwania rozpoczęły się w czwartek około godziny 14. W akcji uczestniczyli strażacy, policjanci oraz ratownicy GOPR. Teren przeszukiwań obejmował okolice miejsca zamieszkania Krzankowskiego, czyli obszar takich miejscowości jak Krościenko Wyżne, Targowiska, Pustyny i Łężany.

W pierwszej fazie poszukiwań służbom udało się odnaleźć telefon zaginionego. Około godziny 1 w nocy ratownicy odnaleźli ciało mężczyzny. Potwierdzono, że nieżyjący to zaginiony 54-latek. Decyzją prokuratora ciało zostało zabezpieczone do przeprowadzenia badań sekcyjnych.

Według informacji przekazanych przez podkomisarza Buczyńskiego, ciało zostało odnalezione kilkaset metrów od miejsca zamieszkania biznesmena.

Poszukiwania były o tyle skomplikowane, że odbywały się w większości po terenie leśnym, silnie zakrzewionym, a także zarośniętym wysoką trawą z uwagi na to, że miejsce zaginięcia sąsiaduje z nieczynnym już lotniskiem. Obszar poszukiwań był znaczny, stąd też było istotne zaangażowanie służb i środków w te poszukiwania – poinformował podkomisarz Paweł Buczyński.

Tajemnicza przeszłość

W 2016 roku Krzanowski został oskarżony o korupcję. Wraz z nim zatrzymano byłą wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA, Patrycję Z., oraz cztery inne osoby. Według Prokuratury Krajowej, wszyscy otrzymali zarzuty związane z korupcją, w tym wręczanie i przyjmowanie łapówek oraz udzielanie pomocy w ich przyjmowaniu. Dodatkowo, była wiceprezes ARP została oskarżona o przekroczenie uprawnień, a jedna z osób podejrzewana jest o pranie brudnych pieniędzy.

Prokuratura Krajowa ujawniła, że biznesmen opłacił Patrycji Z. pobyt w posiadłości wypoczynkowo-rekreacyjnej, finansował jej podróż do Dubaju, zapewnił wejściówki do loży VIP na zawody żużlowe Grand Prix oraz dostarczył alkohol. Wszystkie te czyny miały miejsce w 2015 roku.

Po zatrzymaniu przez CBA Jerzego Krzanowskiego, firma Nowy Styl wydała oświadczenie, w którym podkreśliła współpracę z organami państwowymi w celu szybkiego wyjaśnienia sprawy. Krzanowski nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i podtrzymywał, że jest niewinny.

W roku 2021 Jerzy i Adam Krzanowscy zajmowali 57. miejsce na liście 100 najbogatszych Polaków według magazynu Forbes. Wartość ich łącznego majątku oszacowano wtedy na 1 miliard 213 milionów złotych.

2024-06-07

Anna Jadowska-Szreder na podst. PAP, Money.pl, Salon 24