Musk kwestionuje potrzebę istnienia NATO?

"Zawsze zastanawiałem się, dlaczego NATO nadal istnieje, skoro jego największy wróg i powód powstania sojuszu, Układ Warszawski, został rozwiązany" - stwierdził Elon Musk. Przeinaczył fakty i chyba nie słyszał o imperializmie rosyjskim...

Fot. Wikimedia

NATO powstało wcześniej niż Układ Warszawski

24 sierpnia 1949 roku zaczął obowiązywać Traktat Północnoatlantycki, podpisany 4 kwietnia 1949, a tworzący Sojusz Północnoatlantycki NATO. Powodem powstania organizacji było nieustanne zagrożenie generowane przez ZSRR i istnienie bloku państw komunistycznych, który naruszał powojenny ład w Europie.

14 maja 1955 roku w Warszawie przywódcy Albanii, Bułgarii, Czechosłowacji, NRD, Polski, Rumunii, Węgier i ZSRS zawarli sojusz polityczno-wojskowy, który był określany jako Układ Warszawski. Państwa sygnatariusze były w pełni podporządkowane Związkowi Sowieckiemu, zarówno pod względem politycznym, jak i militarnym. A zatem Musk nie zna chronologii zdarzeń, ale nie to jest najgorsze.

Stanowcza reakcja prezydenta Łotwy

Prezydent Łotwy postanowił wytłumaczyć Elonowi Muskowi, dlaczego NATO wciąż istnieje: „Drogi Elonie Musku, powodem, dla którego NATO powstało, istnieje i będzie istniało, jest Rosja i inni wrogowie wolnego świata,” Edgars Rinkēvičs napisał w mediach społecznościowych.

Przypomnijmy, że Elon Musk jako właściciel platformy X pozwolił na publikację wywiadu z Władimirem Putinem w ramach „wolności słowa”. To dzięki Muskowi uchodzący za pożytecznego idiotę Kremla Tucker Carlson, dziennikarz sławiący Donalda Trumpa, zapewnił Putinowi platformę do powielania kłamstw i manipulacji.

Dlaczego Musk wyłączył Starlink?

Warto przypomnieć, że gdy Elon Musk w 2022 roku czasowo wyłączył satelitarną sieć internetową Starlink, CNN podało, że jego intencją było uniemożliwienie ataku ukraińskich podwodnych dronów na flotę rosyjskich okrętów u wybrzeży Krymu. „Dlaczego niektóre osoby tak bardzo chcą bronić zbrodniarzy wojennych i ich chęci mordowania?” -ustosunkował się do tych informacji Mychajło Podolak, doradca w biurze prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Elon Musk jest zwolennikiem nieustannie uderzającego werbalnie w NATO Donalda Trumpa. Czyżby nie zdawał sobie sprawy, że ten sojusz obronny jest priorytetem dla krajów bałtyckich czy też państw Europy Środkowo-Wschodniej, które obawiają się, że gdyby Rosja wygrała na ukraińskim froncie, to miałaby jeszcze większe imperialne zapędy? Musk jest oderwany od rzeczywistości. Do myślenia powinny mu dać dążenia Finlandii i Szwecji, które uzyskały akcesję do NATO…

Warto na koniec dodać, że po zakończeniu Zimnej Wojny i implozji ZSRR w 1991 r., NATO angażowało się w misje i operacje wojskowe m.in. w Afganistanie, Kosowie i Libii.

 

2024-03-04

Bartłomiej Najtkowski